Dünya

anasayfa Dünya Diş fırçası için kullandığı kap 4000 yıllık çıktı

Diş fırçası için kullandığı kap 4000 yıllık çıktı

07 Aralık 2018, Cuma 15:25 / Son Güncelleme : 07 Aralık 2018, Cuma 15:25
Diş fırçası için kullandığı kap 4000 yıllık çıktı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

İngiltere'de bit pazarından beş dolara aldığı çömleği diş fırçalarını koymak için kullanan Karl Martin, kabın 4000 yıllık bir tarihi eser olduğunu öğrendi.

İngiltere'de yaşayan Karl Martin, bit pazarından beş dolara aldığı çömleği yıllarca diş fırçalarını koymak için kullandı. Bir antilopun resmiyle süslenen pişmiş toprak kap, beş yıl önce bir bahçe satışında dikkatini çekti. Koleksiyoncu olan Martin, çömleği yanında başka bir kap ile beraber beş dolara satın aldı.

Yıllar sonra, Hansons Açık Artırma’daki eski eserler müdürü James Brenchley'in müzayede evinde bir minibüsün boşaltılmasına yardım eden Martin, açık artırmaya çıkacak çömleklerden bazılarının evindeki çömleğe benzediğini fark etti. Martin, çömleklerdeki resim stilinin aynı göründüğünü ve benzer şekilde boyanmış hayvan figürlerinin olduğunu söyledi. Bunun üzerine Brenchley kabı inceledi ve Afganistan’dan gelmiş ve MÖ 1900’lere kadar uzanan gerçek bir eser olduğunu doğruladı.

 

Eseri yaklaşık 100 dolara satan Martin, “Bu da 4.000 yıllık demek oluyordu. İsa doğmadan 2.000 yıl öncesi. Bu gerçekten inanılmaz. Bu eserin bir bahçe satışına nasıl çıkabildiğini hiçbir zaman anlayamayacağım.” dedi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor