Dünya

anasayfa Dünya DOĞAL AFETLERDE ZİRVENİN ADI "DEPREM"

DOĞAL AFETLERDE ZİRVENİN ADI "DEPREM"

19 Aralık 2018, Çarşamba 17:01 / Son Güncelleme : 19 Aralık 2018, Çarşamba 17:01
DOĞAL AFETLERDE ZİRVENİN ADI
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

2018 yılında her yıl olduğu gibi çeşitli doğal afetler yaşandı. Pek çok insan yaşamını yitirirken bir çoğu da maddi kayıplar yaşadı. Doğanın kanunu olan ve insanoğlunun engelleyemediği bu afetlerden hangisi en çok yıkıma yol açtı? İşte 2018 yılının doğal afetler istatistiği!

     Mevsim gözetmeksizin her dönem dünyanın her yerinde karşılaşılan doğal afetler bu yıl da pek çok can ve mal kaybına neden oldu. 2018 yılında can ve mal kaybın en çok yol açan doğal afet deprem olarak kayıtlara geçti. 2. sırada ise muson yağmurlarından kaynaklı olan sel felaketi yer alıyor. 

    Çeşitli bölgelerde oluşan fırtınalar da bu yıl etkili oldu. Özellikle ocak ayında Polonya, Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika'da gerçekleşen Friederike Fırtınası oldukça etkili olmuş ve 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu fırtınalar silsilesi daha çok maddi kayıplara neden oldu. Bu yıl orman yangınları ve yanardağ patlamaları nedeni ile binlerce kişi can verdi. 

    Özelikle bu yıl Şubat sonunda ve mart başında yaşadığı 6,7 büyüklüğündeki depremden dolayı Papua Yeni Gine'de 125 kişi hayatını kaybederken pek çok vatandaş evsiz kaldı. 

     ABD'nin Hawai eyaletinde mart ayında gerçekleşen yanardağ püskürtmeleri sonucu bölgede tahliye başlatılmştı. Bu tahliye sırasında Hawai'de haziran ayına kadar yaklaşıl 10 bin deprem sarsıntısı yaşandı. Bölge halkının neredeyse tamamı evsiz kaldı. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor