Dünya

anasayfa Dünya CUMHURBAŞKANLIĞINDAN NEW YORK TİMES'IN HABERİNE YALANLAMA!

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN NEW YORK TİMES'IN HABERİNE YALANLAMA!

06 Ocak 2019, Pazar 2:57 / Son Güncelleme : 06 Ocak 2019, Pazar 2:57
CUMHURBAŞKANLIĞINDAN NEW YORK TİMES'IN HABERİNE YALANLAMA!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Amerikan New York Times Gazetesi'nin yaptığı " Türkiye'den yurt dışına göç" konulu habere, Türkiye Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nden yalanlama geldi.

    Amerikan New York Times Gazetesi'nin yaptığı haberde " Türkiye'den yurt dışına beyin göçü" söz konusu olduğu yer aldı. Bunun üzerine Türkiye Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nden habere yalanlama geldi. Twitter'ın Cumhurbaşkanlığına ait sosyal paylaşım hesabında habere karşı yapılan açıklama ise şu şekilde oldu: " The New York Times Gazetesi internet sitesinde 2 Ocak 2019 tarihinde Carlotta Gall tarafından kaleme alınan, kimi yabancı ve yerli basında haberi yapılan yazıda Türkiye İstatistik Kurulu verileri referans gösterilerek " 2017 yılında Türkiye'den göç eden Türk sayısının çeyrek milyonun üzerinde olduğu" iddaa edilmiştir. Ancak kamuoyuna açık olan TÜİK verilerine bakıldığında 2017 yılında Türkiye'den göç eden vatandaşlarımızın sayısının yazıda iddaa edildiği üzere çeyrek milyonun üzerinde değil aksine 113 bin 326 kişi olduğu görülmektedir. Bu sayı iddaa edilenin yarısından daha azdır. Bununla birlikte Türkiye'ye yurt dışından göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 101 bin 772 kişidir ve yurt dışına verilen net göç sayısı 11 bin 554 kişidir."

"THE NEW YORK TİMES'IN BU HATAYI DÜZELTECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUZ."

    Yapılan açıklamaların devamında ise " TÜİK'in verilerine ulaşılabilir. The New York Times'ın bu maddi hatayı ivedilikle düzelteceğinden ve benzeri yayımlar yapan kuruluşların, doğru veriler üzerinden, objektif ve daha özenli habercilik yapacaüını ümit ediyoruz." şeklinde ifadeler yer aldı.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor