Eğitim

anasayfa Eğitim 100 TEMEL ESER UYGULAMASI ARTIK YOK!

100 TEMEL ESER UYGULAMASI ARTIK YOK!

19 Aralık 2018, Çarşamba 17:23 / Son Güncelleme : 19 Aralık 2018, Çarşamba 17:23
100 TEMEL ESER UYGULAMASI ARTIK YOK!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

2005 yılında çocuklara ve ergenlik dönemindeki gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak ve bilinçlendirmek amacı ile başlatılmış olan 100 Temel Eser projesi kaldırıldı. Yayın evlerinin 100 Temel Eser içerisinde gösterilmeyen kitaplara da 100 Temel Eser logosunu kullanmaları gerekçe olarak gösterildi.

     Milli Eğitim Bakanlığı'nın verdiği karara göre " 100 Temel Eser" uyguılaması artık yok. Ailelerin ve öğretmenlerin şikayetlerine göre yapılan akademik çalışmalara dayanarak bu karar alındı. Bu uygulama 2005 yılında yürülüğe konmuştu. Uygulamanın amacı çocuk ve gençlere okuma alışkanlığı kazandırıp, bilinçlendirmekti. 

     Telif hakkı olmayan yayınevlerinin yapmış olduğu kamuoyunu yanıltıcı durumlar da bu uygulamanın kalkmasına eden oldu. Bahsi geçen yayınevlerinin "M.E.B Tavsiyeli 100 Temel Eser" logosunu önerilmeyen kitaplarda da kullanmaları ve bu logonun stilinin değiştirilmesi gibi nedenlerden dolayı uygulama kaldırıldı. 

     Böylelikle öğrenciler herhangi bir uygulama sınırı içerisinde olmadan, ahlaki kurallara uygun her kitaptan faydalanabilecekler. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor