Ekonomi

anasayfa Ekonomi Anlaşma gerçekleşti, Denizbank’ın yeni sahibi belli oldu

Anlaşma gerçekleşti, Denizbank’ın yeni sahibi belli oldu

22 Mayıs 2018, Salı 7:09 / Son Güncelleme : 22 Mayıs 2018, Salı 7:09
Anlaşma gerçekleşti, Denizbank’ın yeni sahibi belli oldu
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Sberbank, hissesinin yüzde 99,85’ine sahip olduğu Denizbank’ı Emirates NBD’ye 14,6 milyar TL (3,2 milyar dolar) karşılığında sattı. 751 şubesi ve 14 bini aşkın çalışanı bulunan Denizbank’ın yeni sahibi Emirate NBD oldu.

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Denizbank'ın faaliyet gösterdiği ülkelerdeki düzenleyici otoritelerin onayını gerektiren satış sürecinin 2018 yılı içinde tamamlanması bekleniyor.

Yapılan anlaşmaya göre Emirates NBD, müzakerelerin başladığı 31 Ekim 2017 ile anlaşmanın tamamlandığı tarih arasındaki dönem için Sberbank'a faiz ödeyecek.

31 Ekim 2017'den anlaşmanın tamamladığı tarihe kadar Denizbank'ın elde edeceği karlar ise Emirates NBD'nin hesabına geçecek.

STRATEJİ DEĞİŞTİ

Sberbank İcra Kurulu Başkanı Herman Gref satışa ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Denizbank Türk bankacılık sektöründeki en cazip aktiflerden birisidir. Bankanın yönetim ekibine ve 2012’de bankayı satın almamızdan bugüne kadarki başarılı sonuçlara çok büyük değer veriyoruz. Denizbank’ı satma kararı, Sberbank Grubu’nun uluslararası stratejisindeki değişiklik sonucunda ortaya çıkmıştır ve bu satış, Sberbank ekosisteminin daha da geliştirilmesine odaklanmamızı sağlayacaktır.”

Emirates NBD İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulla Al Qassim ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu işlemle birlikte, Emirates NBD kendini Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’yi kapsayan MENAT bölgesinde lider bir banka olarak konumlandırmış olacak ve faaliyetlerini yeni ülkeleri ve yeni faaliyet alanlarını kapsayacak şekilde genişletmiş olacaktır. ”

ÜLKE SAYISI 13’E ÇIKTI

Denizbank’ın 31 Mart 2018 itibarıyla özkaynak büyüklüğü 13,7 milyar TL. Emirates NBD bu satın almayla birlikte uluslararası düzeyde faaliyet gösterdiği ülke sayısını 13’e çıkarmış oldu.  Grubun uluslararası aktifleri, satın alma işlemi sonrasındaki konsolide bilançoda yüzde 30’dan daha fazla bir paya sahip olacak.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor