Güncel

anasayfa Güncel Meteoroloji uyardı! Süper hücreli fırtına geliyor…

Meteoroloji uyardı! Süper hücreli fırtına geliyor…

21 Mayıs 2018, Pazartesi 13:15 / Son Güncelleme : 21 Mayıs 2018, Pazartesi 13:15
Meteoroloji uyardı! Süper hücreli fırtına geliyor…
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Meteoroloji’nin hava tahmin raporuna göre; Güney Marmara, İç Ege ve Batı Anadolu bölgelerinde dolu yağışı ve şiddetli fırtına bekleniyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde gök gürültülü sağanak yağış etkili olurken, İç Ege için süper hücreli fırtına uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü’nün hava tahmin raporlarına göre; Türkiye genelinde çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar etkili olacak.

Yağışların Erzurum, Kars, Ardahan, Erzincan, Tunceli, Ağrı ve Iğdır'da etkisini gösterecek. Bölgede sıcaklığın mevsim normallerinin seyretmesi bekleniyor.

Cuma gününden itibaren tüm yurtta yeni bir yağışlı hava dalgasının etkili olması bekleniyor. Cuma, cumartesi ve pazar günleri tüm yurtta yağış bekleniyor.

Meteorolog Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman:

Mayıs ve Haziran, Türkiye'de özellikle iç kesimlerdeki gök gürültülü fırtınaların en sık görüldüğü aylardır. Yaptığımız çalışmalarda iri taneli dolu ve mezosiklonik hortumların yanı sıra, yıldırım ölümleri ve yaralanmalarının da en fazla bu iki ayda görüldüğü belirlenmiştir. Yine yaptığımız araştırmalarda bunların hangi atmosferik çevre koşullarında gerçekleşebildiğini belirleyip, tahmini için araçlar geliştiriyoruz. Bunlar yerel hadiseler olup, genelde 3-5 km genişliğinde alanları etkilerler, bu yüzden uygun koşulların bir arada görüldüğü her yerde görülmeyebilirler. Bugünkü atmosferik çevre koşullarının değerlendirmesine göre İç Ege'de süper hücreli fırtınalar oluşabilir, yerelde ceviz büyüklüğünde dolu hadiseleri görülebilir. İlgililerin bu gün içinde yayınlanabilecek MGM uyarılarını yakından takip etmesi gerekmektedir.

Süper hücreli fırtına nedir?

Kocaman bir bulut yığınının dibinde, bulutların tam tersi istikametinde dönen ve yere doğru uzanan bir bulut sütunu ile ayırt edilebilecek fırtına şekli

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor