Güncel

anasayfa Güncel KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN ?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN ?

23 Temmuz 2018, Pazartesi 14:02 / Son Güncelleme : 23 Temmuz 2018, Pazartesi 14:02
KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN ?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Diyanet İşleri Bakanlığı 2018 Kurban Bayramı tarihini sayfasından duyurdu.

Arife'nin pazartesi gününe denk gelmesiyle birlikte Kurban Bayramı tatili başlangıcı da büyük ölçüde netlik kazandı. Peki, Diyanet'e göre 2018 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak ve ne zaman sona erecek?
4 gün sürecek olan Kurban Bayramı tatili bu yıl 21 Ağustos 2018 Salı gününe denk geliyor.Arife gününün de pazartesi gününe denk gelmesi nedeniyle yarım günlük tatilin eklenerek Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor.
KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ EMEKLİ İKRAMİYELERİ YATACAK MI?
Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, emekliye müjde verdi. Emekliler, Kurban öncesi, biner lira ikramiye alacak. Yaşlılık aylığında da bir düzenlemeye gidildi. 65 yaş üzeri kişilere ödenecek miktar 266 liradan 500 liraya çıkarıldı.
DİYANET KURBANLIK BEDELİNİ AÇIKLADI
Diyanet İşleri Bşaknı Erbaş, 2018 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 850,yurt dışında 625 lira olarak belirlendiğini açıkladı.
KURBAN BAYRAMININ ANLAM VE ÖNEMİ
Kurban, Allah’a yakınlaşma vesilesidir. Kurban kesmek; Allah’a yakınlaşma amacıyla, O’nun verdiği hayvanlardan, kurban edilmeye uygun olan birini, yine O’nun rızasını kazanmak için kesmektir.Kurban Bayramını, her yıl hac ibadetini eda eden binlerce müslüman kardeşimizle beraber huzur içinde geçiririz. Geçirdiğimiz bayramın, tüm İslâm alemine hayırlara ve maddi-manevi gelişmelere vesile olmasını dileriz.Allah’a kul olmanın şükrünü namazlarımızla, tekbirlerimizle, dualarımızla ve kurbanlarımızla islam alemine duyurur ve dinimize bağlılığımızı ispat ederiz.Kurban Bayramı Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’i kurban etmek istemesi ve Hz. İsmail’in bunu duruma itaatkarlığı sonucunda Allah’a sadık kalmanın mükafatı olarak hz. İsmail yerine Alllah’ın bir hayvan kurban edilmesini istemesinden doğmakta ve o günden bu yana Müslümanların kurban kesmeleri bu iki peygamberin Allah’a sadıklığı temsil edilmektedi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor