Güncel

anasayfa Güncel Sosyal Medyanın Bireye Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sosyal Medyanın Bireye Olumsuz Etkileri Nelerdir?

06 Kasım 2018, Salı 12:26 / Son Güncelleme : 06 Kasım 2018, Salı 12:26
Sosyal Medyanın Bireye Olumsuz Etkileri Nelerdir?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Sosyal medya günümüzde oldukça yaygın bir iletişim şekli olup aynı zamanda paylaşım ağı haline gelmiştir. Adının “sosyal” olmasına rağmen bireyleri asosyalleştirmektedir. Bu da sosyal medyanın insan üzerindeki olumsuz etkilerinin başında gelip toplumsal bir sorun yaratmaktadır. Aynı ortamda olmalarına rağmen iletişimin sosyal medya üzerinden olduğu bir dönem söz konusudur. Telefon ve bilgisayar başında geçirilen zaman sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Bilgilerinizin gizli olduğundan emin misiniz?

Kayıt olunan sosyal medya ağlarında gizlilik durumu söz konusudur. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlara kayıt olunurken bazı bilgilerimizin gizli olduğu belirtilir. Bu sosyal ağlara sürekli olarak güncelleme gelmektedir. Güncellemeler sırasında kendi gizli bilgilerimizin de güncellemeleri gelir ve her güncellemede bir gizli bilgimiz açığa çıkar. Böylelikle hakkımızda bilgi sahibi olan sosyal medya ağ sahipleri ilgi alanlarımıza göre reklam yayınlamaktalar. Böylelikle hiçbir ücret istemeden hizmet veren sosyal ağlar kazanç elde etmektedirler. 

Sosyal Medyanın Getirdiği Sağlık Sorunları

Sosyal ağlar üzerinden yapılan paylaşımların negatif yada pozitif olması bireyleri yönlendirmeye yetmektedir. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerin kötü alışkanlıklara eğiliminin dışında intihara bile neden olabilen psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Alkol veya madde kullanımının özendirildiği ayrıca isyana sebep olan paylaşımların yoğunluğu kişileri karamsar duygulara itmektedir. Bunlar sosyal medyanın getirdiği sağlık sorunlarından bazılarıdır. 

En Çok Gözlemlenen Psikolojik Sorunlar

  • Asosyallik
  • İçe kapanmak
  • Karamsarlık
  • İntihata meyil etmek
  • İsyan
  • Okul hayatının gerilemesi
  • Kötü alışkanlıklara özenmek ve çareyi bu alışkanlıklarda bulmak
  • Elindeki ile yetinmeyip daha fazlasını istemek
  • Uykusuzluk
  • Uykusuzluğa bağlı hastalıklar

Sosyal medyanın insan üzerindeki hasarı oldukça büyüktür. Faydalarının yanında zararlarının büyük ölçüde olduğundan belli bir sürenin dışında sosyal medyada zaman geçirmek sağlığı etkilemektedir. Ayrıca bireyleri bencilleştirmekte ve özendirmektedir.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor