Güncel

anasayfa Güncel KIŞ KOŞULLARINDA ARAÇ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?

KIŞ KOŞULLARINDA ARAÇ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?

14 Aralık 2018, Cuma 18:05 / Son Güncelleme : 14 Aralık 2018, Cuma 18:05
KIŞ KOŞULLARINDA ARAÇ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Araç sahibi olmak sorumluluk gerektirir. Özellik ile kış mevsimlerinde alınacak önlemler kazaları önleyip, insan hayatını tehlikeye atmaktan kaçınılmasını sağlar. Yasal olarak da uygulanması gereken bazı zorunluluklar vardır. Hem araç sahibi için hemde yayalar için hayati önlem taşıyan bu zorunluluklar nelerdir, bunlara bir göz atalım!

Özelikle trafik sıkıntısının yoğun olduğu ülkemize bir de kış mevsimi geldiği zaman ulaşım iki kat zorlaşmaktadır. Pekiyi özellikle karlı havalarda araçlarımzıın yollarda kalmaması için ne yapılabilir? Sizler için kış koşullarında araç güvenliğini sağlamanın yollarını araştırdık ve derledik. 

  1. Özellikle antirfrize dikkat edilme3li ve antifriz her mevsim kullanılmalıdır.Soğutma sistemindeki suyun donmasını engeller.
  2. V kayışı yazın gerginliğini yitirir. Bu yüzden de gerdirerek kullanmak yada değiştirmek gerekebilir. Şarjın etkilenmesine yol açacağı için vantilatörün de etkilenmesine yol açar ve araç olması gerektiği gibi çalışmaz. 
  3. Kış şartlarında yolda kayganlık sebebi ile herhangi bir sorun yaşanmaması için lastiklerin diş deliklerinin derinliği ideal ölçüde olmalıdır. Bu aracın yola tutunmasını kuvvetlendirir.
  4. Lastiklere zincir muhakkak takılmalıdır. Buzlanmanın olduğu yolda seyir halindeyken kaymaları ve buna bağlı kazaları önler. 7 derecenin altına düşen sıcakalıklarda kış lastiğine geçilmelidir. Lastikler özelliklerini kayıp etmeden değiştirilmelidir. Bu zorunluluk sadece ticari araçlar için değil otomobiller için de geçerlidir. 
  5. Aküye özellikle dikkat edilmesi gerekir. Soğuk bir motoru hareket ettirmek çok daha fazla enerji harcanmasına neden olur. Eğer akü bitmiş ise değiştirilmelidir. Ayrıca akü asitli bir sıvı olduğundan ten ile temasında bol su ile yıkanmalıdır. 
  6. Soğutma sistemi muhakkak kontrol edilmelidir. 2 yılda bir tamamen temizlenip değiştirilmesi gerekir. 
  7. Kasko ve sigorta ihmal ettirilmemeli, kışa girilmeden önce araç muayene ettirilmelidir.
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor