Güncel

anasayfa Güncel DÜNYANIN GÖZÜ AY'DA!

DÜNYANIN GÖZÜ AY'DA!

15 Ocak 2019, Salı 19:46 / Son Güncelleme : 15 Ocak 2019, Salı 19:46
DÜNYANIN GÖZÜ AY'DA!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

20 Ocak Pazar gecesini 21 Ocak pazartesi gecesine bağlayan saatlerde gerçekleşecek olan Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması olayı tüm dünyada dört gözle bekleniyor. Yüz yıl içerisinde sadece 28 defa gerçekleşen bu olay nasıl oluyor? Türkiye'den Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması izlenebilecek mi? İşte haberin detayları...

    Bir yüzyılda sadece 28 defa gerçekleşen bu atmosfer olayı 20 Ocak Pazar gecesi gerçekleşecek. Süper Kanlı Ay Tutulması olarak adlandırılan bu olayda Ay'ın atmosferden yansıyan ışıkdan dolayı turuncu yada kızıl görünmesi bu ismi almasına sebebp olmuştur. 

    Ay yörüngesi içerisindeyken Güneş'in Dünya ve Ay arasına girmesi ve bu sebepten dolayı Ay'ın Dünya'nın gölgesinde kalması olayınha Ay Tutulması denir. Bu tutulma sırasında Ay tam dolunay görünümündedir ve bakırımsı bir renk alır. Bu da Kanlı Ay Tutulması olarak adlandırılır. Eski Kızılderililerden kalma bir adlandırma olan "Kurt" ise Ay'ın tam tutulma sırasında kurtların uluması ve bu nedenle Kızılderililer tarafından bu sıfatı almasına nden olmuştur. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor