Gündem

anasayfa Gündem Kule ile son konuşma ortaya çıktı

Kule ile son konuşma ortaya çıktı

14 Mart 2018, Çarşamba 16:14 / Son Güncelleme : 14 Mart 2018, Çarşamba 16:14
Kule ile son konuşma ortaya çıktı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kule ile son konuşma ortaya çıktı

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri'nden Türkiye'ye gelen Başaran Holding'e ait TC-TRB kuyruk tescilli Canadair CL-600 tipi türk jeti teknik arıza çağrısı yaptıktan kısa bir süre sonra İran'da dağlık bir bölgeye düştü. 

11 kadının hayatını kaybettiği jetin sahibi olan MC Havacılık'ın Genel Müdürü Basri Demiroğlu, uçağın kokpitiyle İranlı hava kontrolörü Rezai arasında geçen konuşmayı şu şekilde anlattı;

 "Pilotumuz en son Rezai isimli kontrolörle irtibat kuruyor. Pilotumuz 36 binden 38 bin feet irtifaya tırmanmak istiyor. Yakıt azaldığı için irtifa yükseltmek istiyor. 37 bin 900 feet yüksekliğe geldiğinde heyecanlı bir ses tonu ile tekrar 34 bin feet’e alçalmak istediğini bildiriyor. Rezai alçalmaya müsaade veriyor. Uçak dengeli bir şekilde 34 bin feet’e, sonrasında ise 32 bin feet’e kadar iniyor. Bundan sonra ise dikey bir çizgi halinde düşüş başlıyor."

Basri Demiroğlu; "Uçağın kara kutuları bulundu. CVR ve FDR çalışır vaziyette. Onlar çözüldükten sonra kazanın nedeni de ortaya çıkacak. Herkes tepki vererek bir suçlu arıyor. Asılsız haberlerin çıkması bizi daha çok üzüyor. Bakımlarda bir usulsüzlük yok. Bakım ekibimiz çok tecrübeli. Her biri bu uçak tipinde 10-15 yıllık tecrübeye sahip. Bakım konusunda kusursuzuz ve iddialıyız” diyerek iddiaları yalanladı.

Bölgedeki görgü tanıkları ile konuşmalarını da aktaran Basri Demiroğlu, uçağın motorunun alev aldığı şeklindeki ifadelerin yalan olduğunu, köylülerin uçağın dönerek düştüğünü bildirdiklerini söyledi.

Basri Demiroğlu; "Motorlar yanmış olsa iki motor da çalışmasa uçak o açıyla düşmez. 4-5 dakika mesafede Şehr-i Kürdi Havalimanı var ve oraya iniş talep ederlerdi. Motorda bir arıza olup olmadığını bilmiyoruz. Uçağın önünden büyük bir uçak geçip geçmediğini de bilmiyoruz" dedi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor