Gündem

anasayfa Gündem DAEŞ’in kilit ismi Sakarya’da ele geçirildi!

DAEŞ’in kilit ismi Sakarya’da ele geçirildi!

11 Mayıs 2018, Cuma 12:54 / Son Güncelleme : 11 Mayıs 2018, Cuma 12:54
DAEŞ’in kilit ismi Sakarya’da ele geçirildi!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Dünyaca ünlü medya kuruluşu New York Times'ın dünya gündemine taşıdığı terör örgütü DAEŞ liderlerinden İsmail Elvan İthavi’nin Sakarya’da yakalandığı haberi Dışişleri Bakanlığı tarafından da doğrulandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın da Twitter hesabından duyurduğu olayın Şubat ayında gerçekleştiği öğrenildi.

İthavi’nin ele geçirilen telefonundaki Telegram uygulaması kullanılarak dört örgüt üyesinin tuzağa düşürüldüğü söyleniyor.

İşte Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklama:

"Türkiye, DAEŞ’e karşı mücadelede tüm ulusal imkânlarını seferber etmektedir. Uluslararası alanda tesis edilen işbirliğinin önemli sonuçlar verdiğini memnuniyetle kaydediyoruz.

New York Times’da 9 Mayıs tarihinde yayınlanan haberde bahsi geçen operasyon, İsmail Alwaan al-Ithawi adlı üst düzey DAEŞ mensubunun istihbarat ve emniyet birimlerimiz tarafından düzenlenen operasyon sonucunda Sakarya’da yakalanması ve Irak’a sınır dışı edilmesiyle başlamıştır.

Ortaya çıkan başarıda Türkiye’nin de katkısının bulunması bizim için önemlidir. Türkiye, Amerika, Irak ve diğer ülkelerle işbirliği içerisinde, DAEŞ’e karşı mücadeleyi sürdürecektir."

Şubat ayında Türkiye’de yakalanan İthavi’nin Irak’a iade edilmesiyle örgüte büyük bir darbe vurulmuş oldu.

Örgütün lideri Ebubekir Bağdadi’nin sağ kolu olduğu düşünülen İthavi’nin telefonundaki Telegram uygulamasını kullanan Irak istihbaratı, dört örgüt üyesini tuzağa düşürerek ele geçirdi. Yakalanan örgüt üyeleri için Fırat’ın doğusundaki kilit isimlerden olan Saddam Cemal de bulunuyor.

Haşimi, İthavi ve Cemal’in şimdiye kadar ele geçirilen en önemli DAEŞ’liler olduğunu söylenirken, operasyonla birlikte örgütün gizli banka hesapları ve şifreleri de deşifre oldu.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor