Gündem

anasayfa Gündem UBER açıklaması taksi plakalarını uçurdu! 2 günde 100 bin TL…

UBER açıklaması taksi plakalarını uçurdu! 2 günde 100 bin TL…

01 Haziran 2018, Cuma 8:20 / Son Güncelleme : 01 Haziran 2018, Cuma 8:20
UBER açıklaması taksi plakalarını uçurdu! 2 günde 100 bin TL…
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğin ardından UBER’e karşı atılan adımın taksi plaka piyasasında karşılığı 100 bin TL artış oldu.

Şimdiye kadar yasadışı taşımacılık yapan UBER’e karşı trafik denetimlerinde şoförlere ve müşterilere Kabahatler Kanunu çerçevesinde ceza yazılıyordu.

Yönetmelikte değişikliğe gidilmesiyle birlikte bu cezai yaptırımlara UBER’e D2 Turizm Taşıma Belgesi’ni kiralayan turizm acenteleri de dahil edildi. Yani artık denetimlerde bu D2 belgesi sahibi olan acentelere ilk tespitte 50 uyarı cezası verilecek.

D2 belgesi 1 yılda 2 kez korsan taşımacılıkta kullanılırsa acentenin belgesi 2 yıl süresince iptal edilecek. Bu, elbette illegal çalışan, vergi vermeyen UBER’e karşı atılmış ciddi bir adım. Fakat denetimle birlikte desteklenmezse istenen sonucu vermeyeceği de aşikâr.

İşte tüm bu gelişmeler, son iki günde taksi piyasasını da dalgalandırdı. Malumunuz, iki ay önce bu kriz patlak verdiğinde o dönem 1 milyon 600 bin TL olan taksi plaka fiyatları hızla düşmüş, 1 milyon 400 bin TL’ye kadar gerilemişti. İki aylık süre zarfında plaka fiyatlarında 100 bin TL daha artış görülmüştü.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor