Gündem

anasayfa Gündem FETÖ elebaşının Türkiye’deki malikanesinde arama yapıldı

FETÖ elebaşının Türkiye’deki malikanesinde arama yapıldı

28 Haziran 2018, Perşembe 11:42 / Son Güncelleme : 28 Haziran 2018, Perşembe 11:42
FETÖ elebaşının Türkiye’deki malikanesinde arama yapıldı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in Türkiye’ye gelmesi durumunda kullanılacağı iddia edilen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Sami Şentürk’ün, Bursa’da bulunan malikanesinde bilirkişi incelemesi yapıldı.

Gizli tanıklar, Mudanya Yolu üzerinde bulunan ultra lüks malikanenin Gülen’in Türkiye’ye gelmesi halinde ona tahsis edileceğini öne sürmüştü. Tanıklar ayrıca malikanede örgüt toplantılarının gerçekleştirildiği mavi kubbeli villa ve müştemilatta gizli bölme ve sürgülü dolaplarda firari iş adamı Akın İpek’e ait para ve altınların olduğunu iddia etti.

Mahkemenin üçüncü kişilere satışı ve devrinin önlenmesi için tedbir kararı aldırdığı Şentürk Ailesi’ne ait binalarda bilirkişi incelemelerde bulundu.

İş Adamı Sami Şentürk’ün yargılanması devam ederken polis, malikânede belirtilen noktalarda altın ve para aradı. İnceleme sonrası herhangi bir ize rastlanmayınca dönemin Cumhuriyet Savcısı İbrahim Karakaç 'Kovuşturmaya yer olmadığı'na karar verdi.

Malikânede geçen Mart ayında da Cumhuriyet savcısının talebi üzerine, mimar Zühal Aslı Saka ve inşaat mühendisi Murat Reis'ten oluşan iki kişilik bilirkişi heyeti geniş güvenlik önlemleri altında incelemede bulundu.

Bilirkişi yaptığı inceleme sonrası hazırladığı raporda, üç bloktan oluşan malikânenin konut olarak kullanılan A ve B bloklarının içinde sauna, hamam ve yarı olimpik yüzme havuzu da bulunduğunu, C bloğun ise ikişer kişilik üç odadan oluşan misafirhane olarak tahsis edildiğini belirledi.

Raporda, konutlarda iddia edildiği gibi gizli bölme bulunmadığına yer verildi. Bilirkişi, Cumhuriyet savcısının malikânede gizli bölme bulunmadığı, normalin dışında ekstra tasarlanmış bölümlerin de yer almadığı görüşünü mahkemeye fotoğraflarla iletti.

Malikâne hakkındaki son kararı ise yargılamanın yapıldığı Bursa 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin vereceği belirtildi.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor