Gündem

anasayfa Gündem Bakan Gül’den Minik Eylül’le ilgili açıklama

Bakan Gül’den Minik Eylül’le ilgili açıklama

02 Temmuz 2018, Pazartesi 9:59 / Son Güncelleme : 02 Temmuz 2018, Pazartesi 9:59
Bakan Gül’den Minik Eylül’le ilgili açıklama
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kaybolduktan sonra komşusu tarafından öldürülüp, evine iki kilometre uzaklıktaki bir elektrik direğinin altına gömüldüğü ortaya çıkan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın öldürülmesine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den yeni açıklama geldi.

Bakan Gül, "Olayın cinsel istismar boyutuyla ilgili iddiaların doğru olup olmadığı, adli tıp soruşturmasının ardından netlik kazanacaktır. Şu anda bununla ilgili fiilin olup olmadığıyla ilgili tam bir şey söylemek erken olur." dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Adliyesi önüne geldi. Gül, buradan gazetecilerin Eylül Yağlıkara ile ilgili sorularını cevapladı.

"CÜMLE KURMAKTA ZORLANIYORUZ"

Gül, yaşanan olayla ilgili üzüntüsünü, "Bir baba, bir adalet bakanı ve milletvekili olarak bu menfur olayla ilgili öfkemizi dile getirecek cümle kurmakta zorlanıyoruz" sözleriyle ifade etti.

İşte Gül’ün Eylül ile ilgili açıklaması:

"Olayın faili veya failleriyle ilgili soruşturma süreci en hızlı şekilde sonuçlanacak ve en ağır cezayı alacaktır. Yargı makamları konuyla ilgili soruşturmayı yapmaktadır. Bizler de bu konunun takipçisi olacağız. Olayla ilgili bir tutuklu ve gözaltılar söz konusu. İlgili makamlar ifadeleri ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra durum tüm yönleriyle açıklanacaktır. Olayın cinsel istismar boyutuyla ilgili iddiaların doğru olup olmadığı, adli tıp soruşturmasının ardından netlik kazanacaktır. Şu anda bununla ilgili fiilin olup olmadığıyla ilgili tam bir şey söylemek erken olur. Adli tıp makamları incelemelerini devam ettirmektedir. Bu olayla ilgili sosyal medyada cesedin farklı parçalara ayrıldığı gibi bir takım yanlış, doğru olmayan bilgiler var. Bu konuda savcılık makamının bilgilendirmesine itibar edilmesi gerekir."

Gül, olayla ilgisi bulunanların en ağır şekilde cezalandırılacağını belirterek, kimsenin bundan şüphe duymamasını istedi.

CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARINA İLİŞKİN YASA TASARISI

Cinsel istismar suçlarına ilişkin yasa tasarının hatırlatılması üzerine Gül, bu konuda AK Parti olarak cezaları artırdıklarını bildirdi.  Gül, bu konuda yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla komisyon kurulduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

"Özellikle suça giden sebepleri engelleyecek, caydıracak neler olabilir bunları ortaya koyduk. Faillerin mağdur veya yakınlarıyla irtibata geçebileceği, ortamlarda bulunabileceği gelişmeleri engelleyecek çalışmalardan tutun da cezaları, infazları artıracak çalışmalara kadar tüm düzenlemeleri yaptık. Bu husus, Meclisimizin ilk gündem maddelerinden birisi olacak. Biliyorsunuz tasarıyı meclise sevk etmiştik ama meclisin tatile girmesiyle yasalaşmamıştı. İlk dönemde bu konu kanunlaşacaktır."

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor