Gündem

anasayfa Gündem TÜRKİYE’Yİ KAHREDEN TREN KAZASI… ÖLÜ SAYISI AÇIKLANDI!

TÜRKİYE’Yİ KAHREDEN TREN KAZASI… ÖLÜ SAYISI AÇIKLANDI!

09 Temmuz 2018, Pazartesi 7:07 / Son Güncelleme : 09 Temmuz 2018, Pazartesi 7:07
TÜRKİYE’Yİ KAHREDEN TREN KAZASI… ÖLÜ SAYISI AÇIKLANDI!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Edirne – Uzunköprü ile İstanbul – Halkalı seferini yapan yolcu treni, Tekirdağ’ın Muratlı ve Çorlu ilçeleri arasında kalan Sarılar Mahallesi’nde raydan çıkıp devrildi.

362 yolcu ve 6 personel ile dün 15.40’ta Uzunköprü’den hareket eden yolcu treni, 17.00 sularında raydan çıkarak devrildi. Metrelerce sürüklenen trendeki yolcular dehşeti yaşadı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, acı haberi bu sabah verdi. Akdağ, kazada ölenlerin sayısının 24’e ulaştığını belirtti.

Kazazede yakınları hastanelere akın etti, yakınlarının hayatını kaybettiğini öğrenenler sinir krizi geçirdi.

ÖLÜ SAYISI ARTTI

Kazanın ardından bu sabah saat 07.00’da Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ortak bir açıklamada bulundu.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, arama ve kurtarma çalışmalarının bu sabah saat 06.00 itibariyle sona erdirildiğini duyurdu. Kazanın aşırı yağış nedeniyle menfez altında toprak kayması sonucu meydana geldiği belirtildi. Akdağ, kazada 24 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan yaptığı açıklamada; 318 kişinin hastanelere getirildiğini, bunlardan 194’ünün ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildiğini belirtti. Bakan Demircan, halen 124 hastanın müşahede ve tedavi altında bulunduğunu söyledi. Bakan Arslan ise kaza ile ilgili teknik bilgiler verdi.

SON BAKIM NİSAN AYINDA YAPILDI

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, kazayla ilgili, "Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış.” açıklamasında bulundu.

Bakan Arslan, Çorlu Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasında, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile düzenlediği basın toplantısında, adli ve idari soruşturmanın titizlikle sürdüğünü söyledi. Eksiklikler varsa bunların ortaya çıkarılacağını ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

"Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış. Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz'da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş. Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır.”

Kazada ilk müdahale, hafif yaralanan ve yara almadan kurtulan yolcular tarafından yapıldı.

OLAY YERİNE GÜÇLÜKLE ULAŞILDI

Kaza yerine ilk ulaşanlar olan Sarılar Köyü Muhtarı Fuat Döner  ile köylüler, yaralılara yardım etti.

Kaza ihbarının ardından jandarma, polis ve sağlık ekipleri olay yerine gitmek üzere hareket etti. Ancak bölgenin yoğun yağış alması ve yol olmaması nedeniyle kaza yerine ulaşmakta büyük güçlük çeken ekipler, raylardan 2 kilometre yürüyerek kaza yerine ulaştı. Bölgeye ulaşan sağlık, AFAD, itfaiye ekipleri, yaralıları ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı.

TRAKTÖRLER KULLANILDI

Yardım için traktörler, paletli araçlar ve helikopterler kullanıldı. Yaralılar, köylülere ait traktörlerle yakınlarda bulunan bir çiftliğe götürüldü. Çiftlikte kriz masası oluşturuldu. Sağlık ekipleri yaralılara müdahalede bulunduktan sonra yaralıları ambulanslar ve hava ambulansları bölgeden alıp, hastanelere götürdü. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait hava ambulansları da devreye sokuldu.

Çorlu Belediye Başkanlığı, kazada yaralanan ve hastaneye kaldırılan yaralılar için acil kan verilmesi çağrısında bulundu.

KAZA NEDENİ: AŞIRI YAĞIŞ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kazanın bölgede meydana gelen aşırı yağışlardan kaynaklandığı belirterek, “Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan bölgeye giderek bilgi aldılar.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı telefonla aradı. Kaza hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da taziye mesajı yayınladı.

YAYIN YASAĞI KALDIRILDI

Başbakanlığın yazısı üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), tren kazasıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi. Yayın yasağı pazartesi sabahı saat 06.40 itibarıyla kaldırıldı.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor