Gündem

anasayfa Gündem Kasko Karşılamayacak

Kasko Karşılamayacak

25 Temmuz 2018, Çarşamba 8:24 / Son Güncelleme : 25 Temmuz 2018, Çarşamba 8:24
Kasko Karşılamayacak
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Engelli raporu ile ÖTV ve MTV 'den muaf olarak alınan araçların sürücülerine Yargıtaydan kötü haber geldi. Engelli yakınları üzerine araç satın alıp direksiyona geçen sürücüler kaza yaptıkları taktirde Kaskodan muaf tutulacak.

Engelli yakınları üzerinden araç satın alanlar direksiyonda kaza yaparlarsa kasko bu kazanın bedelini karşılamayacak. 

Yüksek mahkeme, engelli aracını başkası kullanırken kaza yapması halinde kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 5 milyonun üzerinde engelli vatandaş bulunuyor. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 7'sini engelliler oluşturuyor. Bunun yüzde 43'ü erkek, yüzde 57'si kadın. Vergi muafiyetlerinden çalışma haklarına, fatura indirimlerinden otomobilde düşük fiyata kadar pek çok hak engelli vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Engelli vatandaşlara tüm bu haklar verilirken, Tokat'ın Turhal ilçesinde ise milyonlarca kişiyi ilgilendiren ilginç bir gelişme yaşandı şehir meydanındaki kazada yüzde 90'nın üzerinde engelli kişiye ait otomobilde büyük çapta hasar meydana geldi kasko şirketine giden vatandaş kaskodan ödeme alamayınca büyük şok yaşadı.irket, kaza anında aracı otomobil sahibinin değil başka birinin kullandığı gerekçesiyle ödeme yapılamayacağını bildirdi. Turhal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kapısını çalan araç sahibi, ÖTV'den muaf olarak satın aldığı araçtaki hasarın karşılanmasını talep etti. Davalı sigorta şirketi avukatı ise aracı başkasının kullandığı gerekçesiyle davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme, bin 500 liralık hasar bedeli ile bin liralık değer kaybı bedelini talep eden davacının haksız olduğuna hükmetti. Davacı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 17. Hukuk Dairesi girdi. Daire, mahkeme kararını onadı. Emsal nitelikteki kararla; bir yakınının üzerine aldığı aracı kullananların kaza yapması halinde kaskodan yararlanamayacakları hüküm altına alınmış oldu.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor