Gündem

anasayfa Gündem Tren Kazası Raporu

Tren Kazası Raporu

26 Temmuz 2018, Perşembe 12:22 / Son Güncelleme : 26 Temmuz 2018, Perşembe 12:22
Tren Kazası Raporu
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde meydana gelen Tren kazasında 24 kişinin öldüğü, 341 kişinin yaralandığına dair ilk rapor yayımlandı.

Tekirdağın Çorlu ilçesinde meydana gelen Tren kazasında 24 kişinin öldüğü, 341 kişinin yaralandığına dair ilk rapor yayımlandı. Raporda olan detay ise dikkat çekti "Trendekapasitesinden fazla yolcu olduğu ve bu bilginin kazadan yaklaşık 20 dakika önce mobil sisteme girildiği yer aldı.

İki Cumhuriyet Savcısı ile 5 bilirkişinin imzasını taşıyan olay yeri inceleme ekibi keşif tutanağında 60 kişilik 6 vagon bulunan trende kapasitenin üzerinde yolcu olduğunu 6 personel ile Uzunköprü - Halkalı seferini gerçekleştiren trende 563 biletli yolcu bulunduğunun tespit edildiği bilgisine de yer verildi. Hakan Bozbulut, Engin Bıçakçı, Bedri Duman, Bekir Sıddık Binboğa Yarman, Mustafa Karaşahin'in bilirkişi olarak imzasının yer aldığı raporda Uzunköprü - Halkalı seferini yapan 12703 kod numaralı yolcu treninin Sarılar yakınlarına geldiği sırada saat 17.15 sıralarında trenin vagonlarından beşinin devrildiğinin öğrenildiği kaydedildi.

Kaza Raporu

"Kazanın 12703 kod numaralı trenin saat 17.15 - 17.18 sıralarında tren yolunun 162. kilometresinde İstanbul istikametine doğru meydana geldiği, olay nedeninin menfezin üzerinde bulunan altyapı malzemesinin aşırı yağış nedeniyle sürüklenmesinden dolayı travers ve rayların alının boşalması ve seyir esnasında fark edilememesi nedeniyle tren kazasının olduğunun değerlendirildiği, toplamda trenin 6 vagon ve 1 lokomotiften oluştuğu vagonların 60 kişilik olduğu Devlet Demir Yolları ile yapılan görüşmede toplam kayıtlı Uzunköprü - Halkalı arasında 563 bilet satışının olduğu 393 biletin Muratlı istasyonuna gelmeden kondüktör tarafından kontrol edildiği tren seyir ekibi olarak tren şefi, makinist, ikinci makinist, tren odacısı 2 kondüktör toplamda 6 personelin trende görevli olduğu, 17.12 itibariyle Muratlı - Balabanlı istasyonundan hareket ettiği hızının 90 - 110 kilometre hız aralığında seyir ettiği dönemde kazanın olduğu personelin 16.52 itibariyle trenden yer adedinden fazla yolcu vardır ibaresi ile mobil sistemlerine veri girişi yapıldığı, saat 16: 50 itibariyle hafta sonu olması ve yolcunun kalabalık olması nedeniyle istasyon ve duraklarsa yolcuların emniyetli inip binmelerini sağlamak amacıyla normalden fazla duruş yapıldığı ve bu da tehire neden olduğu veri girişinin sisteme yapıldığı tespit edilmiştir."

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor