Kültür&Sanat

anasayfa Kültür&Sanat BUGÜNE KADAR YAPILMIŞ EN İYİ 10 FİLM!

BUGÜNE KADAR YAPILMIŞ EN İYİ 10 FİLM!

18 Ocak 2018, Perşembe 10:14 / Son Güncelleme : 18 Ocak 2018, Perşembe 10:14
BUGÜNE KADAR YAPILMIŞ EN İYİ 10 FİLM!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bu listede yer alabilecek pek çok sinema filmi bulunmasına rağmen, gerçekten izlemeye değer ve izlenilmemesinin büyük kayıp olduğu 10 filmi sizin için sıraladık.

Esaretin Bedeli - 1994
Andy Dufrense adlı bir bankacının, masum olmasına rağmen karısını ve onun sevgilisini öldürdüğü gerekçesi ile, 20 yıl hapis yatması ve bu hapisaneden kaçış öyküsünü anlatan bir Stephan King filmidir.
The God Father ( Baba ) - 1972
Mario Puzo'nun 1969'da yayımladığı "Baba" adlı eserinden uyarlanmıştır. Düşük bütçeli bir film olmasına rağmen döneminin en iyi üçlemesini çıkarmış ve milyonlar tarafından defalarca kez izlenmiş bir mafya filmidir.
Dövüş Kulübü - 1999
Hayatın sıradanlığında yaşayan ve uzun süredir uykusuzluk problemi yaşayan Jack, bu durumdan kurtulmak için terapi gruplarına katılır ve burada Tyler Durden ( Brad Pitt ) ile tanışır. Tyler Durden, Jack'in ulaşmak istediği herşeye ulaşmıştır ve onu Dövüş Kulübü adında bir kulüp ile tanıştırır. Bu saaten sonra Jack'in hayatı eskisi gibi olmayacaktır.
Guguk Kuşu - 1975
Orjinal ismi " One Flew Over The Cockoo's Nest" olan Guguk Kuşu aynı isimli kitaptan uyarlanmış bir filmdir. Akıl hastası numarası yaparak güvenlik açıklarının çok olduğu bir hastahaneye yerleştirilen Jack Nicholson adlı suçlunun burada geçirdiği zamanı ele almaktadır. Filmin sonu oldukça dramatik olup izleyenlerde büyük etki bırakmaktadır.
Matrix - 1999
Filmin yönetmeni Darren Aranofsky bile filmin etkisinde kalmıştır. Yönetmenin söylemine göre ilk filmi 1999 yılında çıkan bu film, bilimkurgu tarihine geçeceği ve artık bilimkurgunun eskisi gibi olmayacağı yönündeydi. Yönetmen bu sözleriyle haklı çıkmıştır.
Forrest Gump - 1994
1986 yılında yayımlanan Winstom Groom'ın aynı adlı romanından esinlenilmiştir. Tom Hansk'in başrolde oynadığı Forset Gump dramatik komedi filmidir ve oldukça büyük kitleler tarafından izlenmiştir. Tom Hanks'in muhteşem oyunculuğu ile seyirciyi etkileyen film izlenmeye değer niteliktedir.
Yeşil Yol - 1999
John Coffey adlı, iki küçük kızı öldürmek suçundan hapse mahkum edilen bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Oldukça iri yapılı ve ürkütücü görünen bu adam sanılanın aksine çok karışık bir iç dünyaya sahip olup olağan üstü güçleri bulunmaktadır. Tom Hanks'in gardiyan olarak rol aldığı bu film başlarılı bir başyapıttır.
Scarface ( Yaralı Yüz ) - 1983
Al Paçino'nun yer aldığı bu film dönemini kasıp kavurmuştur. Azılı bir suçlu rolünde oynayan Al Paçino, Tony Montana adı ile filmde yer almıştır. Aslında 1932 yapımlı bir kült filmden uyarlanmıştır.
Cesur Yürek - 1995
İskoçyalı çiftçi William'ın, İngiliz askerleri tarafından çocukluk aşkına tecavüz etmeye kalkması ve onu askerlerden kurtarması ile başlayan film büyük ilgi görmüştür. Mel Gibson'ın hem yönettiğği hemde William rolü ile oynadığı bu film bir devir hikayesidir.
Kuzuların Sessizliği - 1991
Thomas Harris'in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Hannibal adında, hem psikiyatrist hem de katil olan ve yoğun güvenlikli cezaevinde tutulan bir doktor ve yeni dedektif Clarise'ın cinayetler serisini çözmek için ortak çalışmasını anlatan bir filmdir. Başrollerde Anthony Hopkins ve Jodie Foster bulunmaktadır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor