Kültür&Sanat

anasayfa Kültür&Sanat OKUNMASI GEREKEN DÜNYA KLASİKLERİ

OKUNMASI GEREKEN DÜNYA KLASİKLERİ

18 Ocak 2018, Perşembe 10:15 / Son Güncelleme : 18 Ocak 2018, Perşembe 10:15
OKUNMASI GEREKEN DÜNYA KLASİKLERİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bu güne kadar tonlarca kitap yazılmıştır. Fakat bazıları vardır ki klasikleşmiş ve insanın ufkunu genişleten, hayata daha objektif bakmasını sağlayan, elindekinin kıymetini bildiren yada farklı kültürlerden haberdar olmayı sağlayan eserler. Mutlaka okunması gereken kitaplar listemizi sizler için derledik.

SUÇ VE CEZA - Fyador Dostoyevski
Dostoyevski'nin en çok konuşulan kitabı denilebilecek nitelikte bir kitaptır. Okuyucunun olaylara bakış açısını değiştiren ve defalarca kez okumaya iten bir roman. Rus Edebiyatının en önemli eserleri arasında yer almaktadır.
SEFİLLER - Victor Hugo
1862 yılında Fransız yazar Victor Hugo'nun başyapıtı niteliğinde bir kitaptır. insanın nelindekinin kıymetini bildiren bir roman olan Sefiller, M.E.B. tarafından ortaöğretim öğrencilerinin okuması gereken 100 temel eser arasında yer almaktadır. Başarılı bir yazım diline sahip olan Sefiller'i okurken kahramanları yakınınızda hissedebilirsiniz.
ANNA KARENİNA - Lev Tolstoy
1877 myılında basılan kitap, yayımlandığı günden bugüne defalarca kez basıldı ve hala yoğun ilgi görmekte. Gerçekcilik akımının öncülerinden olan Tolstoy, akıcılık açıosından oldukça etkileyici bir eser bırakmıştır.
VADİDEKİ ZAMBAK - Honore de Balzac
1835 yılında basılan kitap duygusal olup, bir aşk hikayesini anlatmaktadır. betimleme konusunda çok başarılı olan Balzac'ın bu eseri kesinlikle okunması gereken bir romandır. Kitaba başlarken uzun süslü anlatılar kullanılmış. Fakat bu durum ilerleyen sayfalarda değişmektedir.
NOTRE DAME'IN KAMBURU - Victor Hugo
Her yazdığı ayrı bir başyapıt olan Victor Hugo'nun bu eseri yokluğun ve kaderin insan hayatını nasıl etkilediğini anlatan duygusal bir romandır. Kitap defalarca kez sinemaya uyarlanmış ve 1831 yılında 6 ayda tamamlanmıştır.
AŞK VE GURUR - Jane Austen
19. yüzyıl yazarlarından olan Jane Austen'ın kitapları hala güncelliğini ve popülerliğini korumaktadır. İngiliz yazarın birçok kitabı filme uyarlanmıştır. Aşk ve Gurur ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesinde yer almaktadır.
İLAHİ KOMEDYA - Dante Alighieri
Bu kitap dünyanın en büyük ve en önemli eserleri listesinde baş sıradadır. İtalyan Edebiyatının en uzun epik şiiri ünvanına da sahip olan bu kitap ağır bir dile sahiptir. Oldukça kalın olmasından dolayı yayınevlerinde özet olarak da bulabilirsiniz. 1472 yılında yazılan bu kitap her okunduğunda daha da anlaşılır hale gelmekte ve okuyucuyu şaşırtmaktadır.
ROMEO VE JULIET - William Shaskpeare
Klasik bir aşk hikayesi olmasına rağmen dünyanın en iyi başyapıtları arasında yer almaktadır. oyun türünde yazılmış olup nefes kesen sahneleri mevcuttur. Bale tiyatro ve operaya uyarlanmıştır.15. yüzyılda basılan bu kitap, önyargılarınızı ortadan kaldıracak.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor