Kültür&Sanat

anasayfa Kültür&Sanat 5 ADIMDA ROMA!

5 ADIMDA ROMA!

24 Temmuz 2018, Salı 10:40 / Son Güncelleme : 24 Temmuz 2018, Salı 10:40
5 ADIMDA ROMA!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Avrupa'nın en şatafatlı şehirlerinden İtalya'nın en güzel şehri Roma, ortaçağ barok ve Rönesans'ın izlerini taşıyan tarihi yapıları, daracık olan şirin sokakları, sanatlarıyla ve tarihiyle göz kamaştıran müzeleri ve leziz mutfağıyla gezilmesi gereken en güzel kentlerinden..

1.Buram burak tarih kokan eser:Kolezyum
50.000 – 80.000 arası izleyici kapasitesine sahip olan bu muhteşem yapı, Roma İmparatorluğu döneminde vahşi gladyatör dövüşleri, tiyatro gösterileri, araba yarışları, eğlenceler, ünlü savaş sahnelerinin canlandırılması, idamlar gibi halka açık pek çok etkinlik amacıyla kullanılmıştır. Her köşesi mimarlık harikası olan kolezyum Roma'ya adım atılır atılmaz kesinlikle gidilmesi gereken en güzel tarihi eser.
2.Vazgeçilmez Lezzet:Pizza!
Roma denilince akla gelen ilk şeydir pizza.Günümüzde İtalya’ya gittiğinizde neredeyse pizza yemeden dönen yoktur.Tarihi geçmişe uzandığı için İtalya turizmindeki etkisi de bir hayli büyük. Öyle ki, sokaklarda pizza yiyerek gezen birçok kişiye rastlamanız mümkün.Büyük restorantlarda yemek yerine sokak aralarında yenen pizzaların lezzetleri bir başka olduğunu söylüyorlar.Bilginiz ola!
3.Bir Şehir Devleti:Vatikan
Yüz ölçümü Taksim'in 12 katı olan Vatikan, Roma'nın bir şehir devletidir.Etrafı duvarla çevrili olan Vatikan eserleriylede çok konuşuşan bir yer.Vatikan Müzesi, Bahçeleri ve Sistine Şapali gezilip görülmeye değer.
4.En güzel Cadde:Roma Via Del Corso Caddesi
Sokağa adımınızı attığınızda birçok tanıdık dükanlarla karşılaşabileceğiniz, Beyoğlu İstiklal Caddesini anımsatan neşe dolu bir sokaktır.Via del corso yol üzerindeki trafiği rahatlatmak amacı ile papa tarafından yapılmıştır.Caddenin uzunlu 1.5 kilometre olup, eğlence arayanlar için kesin gidilmesi gereken caddelerden biri.Akşamları trafiğe kapatılan cadde gezmek için oldukça rahat ve eğlenceli!
5. Aşıkların Yeri:Trevi çeşmesi
1732 yılında yapılmış olan bu çeşme, tam 30 yılda tamamlanmış.Yılda 10 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği bu tarhi yer, inanışa göre çeşmenin önündeki havuza para atarsanız tekarar Roma'ya geleceğinizi vaad ediyor.Ayrıca yapımındaki ince zanaatkarlık Roma'da ki en romantik yer olarakta biliniyor.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor