Kültür&Sanat

anasayfa Kültür&Sanat BİLİNMEYENLERİ İLE MESCİD-İ AKSA

BİLİNMEYENLERİ İLE MESCİD-İ AKSA

15 Aralık 2018, Cumartesi 10:58 / Son Güncelleme : 15 Aralık 2018, Cumartesi 10:58
BİLİNMEYENLERİ İLE MESCİD-İ AKSA
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Mescid-i Aksa, müslümanlar ve yahudilerin kutsal kabul ettikleri, müslümanların ilk kıblesi ve yahudilerin Tapınak Tepesi olarak adlandırdıkları ibadet mekanıdır. Kudüs'ün doğusunda yer alan Mescid-i Aksa, aynı zamanda bu bölgeye adını da vermiştir.

    Mescid-i Aksa yapı olarak Moryo Tepesi olarak adlandırılan bir tepeye inşa edilmiştir. Asıl adı El Mecidiu'l Aksa olan bu kutsal mescidin adının anlamı "en uzak" demektir. 4 minareden oluşan mescid Mekke'ye olan uzaklığından bu ismi almıştır. 

MESCİD-İ AKSA NASIL İNŞA EDİLDİ?

     Mescid-i Aksa'nın inşa tarihi Hz. Muhammed ( S.A.V ) tarafından aktarılan hadisler vesilesi ile tahmin edilmektedir. Kabe'nin inşasının ardından yaklaşık 40 yıl sonra inşa edildiği bilgisi verilmiştir. Bir hadis-i şerifte şöyle anlatılır" Ya Muhammed ilk mescid neresidir? diye sorulduğunda "Mescid-i Aksa'dır" dedi." şeklinde ifade edilmiştir. Mescid-i Aksa'yı kimlerin inşa ettiğine dair kesin bir bilgi yoktur. Bazı din alimlerine göre melekelr bazılarına göre ise Hz. Adem ve oğullarının inşa ettiği öne sürülmüştür. Bazı tarihi bilgilere göre Kudüs'e gelen ilk topluluk olan Yebusiler bu şehri inşa etmişler ve kendi isimlerini vermişlerdir. Bir kısım araştırmacılara göre Yebusilere ait kalıntılar Mescid-i Aksa ve çevresindeki surların altındadır. M.Ö 1550-1000 yıllarında arasında burayı firavun yönetmiş ve bölgeyi ele geçiren kavim olan Semud Kavmi, Yebusiler zamanında "Yebus" olan şehrin ismini " El-Amalika" olarak değiştirmiştir. Daha sonra şehir Hz. Davud ve İsrailoğulları tarafından yönetilmiştir. Hz. Davud'un oğlu Hz. Süleyman tarafından Mescid-i Aksa imar edilmiş ve yenilenmiştir. 

MESCİD-İ AKSA'NIN YAHUDİLER İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

    Yahudilere göre Mescid-i Aksa'nın altında içerisinde eski ahidin bulunduğu Hz. Musa'ya ait sandık vardır. Ayrıca Hz. Süleyman'ın mabedinin de burada olduğuna inanılır. Bundan dolayı Yahudi inancına göre Mescid-i Aksa'nın yıkılması gerekir. Fakat İslam inancına göre ise hem müslümanların ilk kıblesi hem de namazın farz kılındığı anların yaşandığı yerdir. Miraç Gecesi olrak bilinen günde Hz. Muhammed ( S.A.V )'in  göğe yükseldiği yer Mescid-i Aksa'dır. Bu vesile ile Mescid-i Aksa'nın İslam inancındaki yeri ve öneminden dolayı yıkılması imkansızdır. Bu durumdan dolayı özellikle bölgedeki yahudiler ve müslümanlar arasında kanlı çatışmalar yaşanmaktadır. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor