Sağlık

anasayfa Sağlık Bira içmenin böbrek taşına faydası yok!

Bira içmenin böbrek taşına faydası yok!

07 Mart 2018, Çarşamba 9:09 / Son Güncelleme : 07 Mart 2018, Çarşamba 9:09
Bira içmenin böbrek taşına faydası yok!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bira içmenin böbrek taşına faydası yok!

Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Çağlar, "bira içerek böbrek taşı düşürülür kanısının aslında yanlış olduğunu belirtmek isterim. Biranın ya da alkolün böbrek taşı üzerine hiçbir faydası yok" dedi 

 
Dr. Mustafa Çağlar, böbrek taşı tedavisinde doğru bilinen yanlışları açıkladı. Dr. Çağlar, “Böbrek ve idrar yolları taşları toplumda sık görülen ürolojik hastalıklardandır. Taşları eriten, durduğu yerde parçalayan inanılmaz hiçbir ilaç yoktur. Taşların yüzde 10-15’i ilaçlarla eritilebilir, taşların yüzde 85-90’ı ise sadece cerrahi girişimle kırılarak vücuttan çıkarılabilir. Özellikle ‘bira içerek böbrek taşı düşürülür’ kanısının aslında yanlış olduğunu belirtmek isterim. Biranın ya da alkolün böbrek taşı üzerine hiçbir faydası yok. O kadar su içerseniz yine taşınızı düşürürsünüz. Halk arasında o su kaynağı çok faydalı, bu sıvı çok faydalı gibi bazı düşünceler var. Bu hacme dayalı bir şey, o kadar musluk suyu da içseniz zorlayıp yine o taşı düşüreceksiniz. Karadeniz’de bulunan kötek balığının da beyninin olduğu bölgede bulunduğu öne sürülen taşın ezilip, içine limon eklenerek içilebilir sıvı haline getirildiğinde böbrek taşını parçaladığı iddia edilmiştir. Bu iddia toplumumuzda oldukça kabul görmüştür. Ancak bunun kimyasal veya tıbbi bir etkisi ispatlanmamıştır. Bir de yoğurt suyunun taşının kumu döktüğü söylenir. Yoğurt suyu kemikleşme için çok faydalıdır, saf oksalattır. Bizim yüzde 80 üstünde gördüğümüz taşlar kalsiyum oksalat, kalsiyum fosfat taşlarıdır. Yani yoğurt suyu içildiğinde vücudumuzda kum meydana gelebilir. 

 
"KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE BİTKİ TÜKETMEYİN" 
Türkiye’de su içmekten çok hoşlanılmamaktadır. Ancak suya bir şey eklendiğinde örneğin, mısır püskülü kaynatılarak hazırlanan bir su, kiraz çekirdeğinin olduğu içecekler ya da keçiboynuzu kaynatılarak hazırlanan içecekler tercih edilmektedir. Hangi içecek olursa olsun bütün içeceklerin temeli sudur. O bitkinin taşı düşüreceğine inanarak onu kaynatıp bolca içtiğinizde böbrek fazla idrar üretecek ve taş düşürmeye yardımcı olacaktır. Bazı bitkilerin içerisinde ise çeş itli kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar herkese iyi gelemez.  

 

Taş hastalarının bol su tüketmesi alınabilecek önlemlerden en doğrusudur. Çünkü bol sıvı tüketmek böbrek taşı açısından çok önemlidir. Taş hastaları asitli içeceklerden uzak durmalıdır. Çünkü mümkün olduğunca alkali beslenilmelidir. Vejeteryan diyet ön planda bir alkali diyettir. Ayrıca pH'ı yüksek sular tercih edilmelidir. Bunun dışında kalsiyumu kısıtlamayın çünkü vücudun günde en az 1 gram kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyumu kısıtlarsanız taş oluşma ihtimali daha fazladır. Böbreğe dost yiyeceklerin başında ise karnabahar, deniz levreği, yaban mersini, lahana, turp ve roka gelmektedir.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor