Sağlık

anasayfa Sağlık Aspirin'in kanserle ilişkisi nedir?

Aspirin'in kanserle ilişkisi nedir?

12 Mart 2018, Pazartesi 12:46 / Son Güncelleme : 12 Mart 2018, Pazartesi 12:46
Aspirin'in kanserle ilişkisi nedir?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Aspirin'in kanserle ilişkisi nedir?

Bilkent Üniversitesi'nin Moleküler Biyoloji, Genetik Bölümü ve Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Doktor Öğretim Üyesi Özgür Şahin, kanser tedavisinde ilaç direncinin tedavinin etkinliğini önemli ölçüde düşüren bir etken olduğunu ve kanser kaynaklı ölümlerin başlıca nedenlerinden birinin bu olduğunu belirtti.

Özgür Şahin, kanser hücrelerinin çalışma mekanizmalarının birbirinden farklı pek çok kemoterapi ilacına karşı direnç geliştirebildiğine dikkat çekti. Şahin, fareler üzerinde yaptıkları çalışmalarda aspirinin kemoterapide sık kullanılan ilaç türü olan tamoksifen direncini kırarak tümörlerin küçülmesine neden olduğunu gösterdiklerini söyledi.
Aspirin ile tamoksifen kombinasyonunun beraber kullanımına ilişkin insanlar üzerinde klinik araştırmalara başlanmasını hedeflediklerini bildiren Şahin, "Fareler üzerinde yaptığımız çalışmalar, klinik araştırmalarla da doğrulanırsa Aspirin'in ilaç direncini kırarak bir kanser tedavisi olarak da kullanılma potansiyelini ortaya koymuş olacağız"dedi.

 Ayrıca Özgür Şahin;"Çalışmamız henüz laboratuvar sonuçlarına dayanmaktadır. Klinik araştırmalarımızda başarılı olursak bunu genetikçiler olarak tıp dünyasına da bildireceğiz. O nedenle hastalarımız dikkatli olsunlar, doktorlarına danışmadan herhangi bir ilaç kullanmasınlar" şeklinde ifadede bulundu.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor