Sağlık

anasayfa Sağlık UYKUSUZLUK NEDENLERİ

UYKUSUZLUK NEDENLERİ

18 Ocak 2018, Perşembe 10:13 / Son Güncelleme : 18 Ocak 2018, Perşembe 10:13
UYKUSUZLUK NEDENLERİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Şehir hayatının getirisi ile de karşımıza çıkabilen uykusuzluk problemi birçok kişide görülmektedir. Yoğun hava kirliliği, stres, depresyon gibi nedenler uykusuzluğa sebep olabileceği gibi psikolojik nedenlerden de meydana gelebilir. Uzmanlara göre uykusuzluk, pekçok sağlık sorununun yanı sıra psikolojik bozukluklara da neden olmaktadır.

UYKUSUZLUĞUN GETİRDİĞİ SORUNLAR
      Uyku düzeninin bozulması, gün içerisinde halsizliğe ve sürekli uykulu hissetmeye neden olur. Her ne kadar 8 saat yada üzeri uyunmuş olsa da düzenli olarak uyunmadığı takdirde pek çok sorun yaratır. Uykusuzluğun yarattığı en büyük sorunlardan biri odaklanmadır. Kişi bir konuya odaklı kalamaz ve uzun süreli uykusuzluk anlama zorluğu çekilmesine neden olur. Konsantre eksikliği ve halüsinasyon görmeye sebep olan uykusuzluk, uzun vade de depresyona girmeye ve agresifleşmeye de sebeptir.
        ABD 'de yapılan araştırmalara göre uykusuzluk sorunu yaşlayan kişiler işlerinden memnun kalmayıp sürekli devamsızlık yapmakta ve asosyalleşmeye başlamakta oldukları kanıtlanmıştır.

 • Uzun süreli seyahat etmek
 • Vardiyalı çalışma sistemi
 • Yoğun stres altında olmak
  Uykunun gelmiş olması halinde farklı meşgalelerle ilgilenmek uyku düzenini bozan diğer etkenlerdir. Uyku düzeni bozulduğu takdirde tekrar düzene girmesi ise birkaç ayı bulabilir.
  UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR?
  Uzun süreli uykusuzluk ve uyku düzeninin bozukluğu iş ve sosyal yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Pekiyi bu durumu nasıl normale getirebiliriz?
  Akşam yatmadan önce duş almak . Bu çok rahatlatıcı olacağından uykuya dalmanız daha kolay olacaktır.
 • Cafein içeren içeceklerden kaçınmak ve belli bir saatten sonra birşeyler yemeyi kesmek
 • Sabah erken kalkmak için bir sebep yaratmak. Örneğin; işe başlayabilir veya bir etkinliğe katılabilirsiniz.
 • Uyumadan önce ve duştan sonra yatağınızda kitap okluyun. Bu sizin gevşemenizi sağlayacaktır.
 • Kitap okuma faslı sona erdiğinde bir bardak süt için.
  Tüm bunlar uykuya dalmanızı kolaylaştıracak. Fakat sabah kalmak nasıl olacak?
  Alarm kurmak ve alarmı kol mesafenizin uzanabileceğinden uzakta tutmak en güzel yöntemdir. Böylelikle ister istemez o yataktan kalkmış olacaksınız. Tekrar yatmamak için bir müddet duvara yaslanabilirsiniz. Hemen gidip yüzünüzü yıkayın. Daha yatağa girmek için bir isteğiniz kalmayacak.

 

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor