Sağlık

anasayfa Sağlık PASİF İÇİCİLİĞİN ZARARLARI

PASİF İÇİCİLİĞİN ZARARLARI

23 Temmuz 2018, Pazartesi 8:05 / Son Güncelleme : 23 Temmuz 2018, Pazartesi 8:05
PASİF İÇİCİLİĞİN ZARARLARI
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Sigara kullanmıyorsanız bile kullanan kişilerin yanında bulunmanız sizi ve sağlığınızı büyük tehlikeye sokar.

PASİF İÇİCİLİK ; 
Pasif içicilik; başkalarının içtikleri veya yanan tütün ürününden sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi kaynaklanan dumanın solunmasıdır.
Tütün dumanına maruziyet, dünyada her yıl birçok insanın ölümüne neden olmaktadır. Başkalarının tükettiği tütünün dumanına maruz kalmaktan kaynaklanan ölümler, trafik kazaları ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerden çok daha fazladır.
ETKİLERİ;
* Tütün dumanında formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) gibi 4000'den fazla kimyasal madde vardır. Bunlardan en az 250'sinin zararlı olduğu ve 50'den fazlasının da kansere neden olduğu bilinmektedir. Bu kimyasal maddeler tütün dumanında oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.
* Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp krizleri gibi birçok öldürücü hastalığa neden olmaktadır.
* Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastır.
* Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.
* Kısa süreli maruziyet de zararlıdır!
İÇERİK:
•amonyak,
•akrolein,
•karbonmonoksit,
•formaldehit,
•hidrojen siyanit,
•nikotin,
•nitrojen oksit,
•fenol
•sülfür dioksit. 
Risk Grupları;
• Bebekler-çocuklar
• Kadınlar/gebeler
• Yaşlılar
• Haklarını korumama olasılığı olan gruplar
Hemen ortaya çıkan etkiler;
Gözlerde tahriş, sulanma, yanma, baş ağrısı, burunda rahatsızlık, akıntı, öksürük, boğaz ağrısı, kalp hızı ve tansiyonun yükselmesi, solunum yakınmalarda artış ve enfeksiyonlar, var olan hastalıkların alevlenmesi, kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizi, astım, alerjiler.
-Başkalarının tütün dumanına sadece 5 dakika maruz kalmanın bile kalp krizlerini tetikleyebildiği kanıtlanmıştır. Süre uzadıkça bu risk katlanarak artmaktadır.
-Hemen ortaya çıkan etkiler: Gözlerde tahriş, sulanma, yanma, baş ağrısı, burunda rahatsızlık, akıntı, öksürük, boğaz ağrısı, kalp hızı ve tansiyonun yükselmesi, solunum yakınmalarda artış ve enfeksiyonlar, var olan hastalıkların alevlenmesi, kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizi, astım, alerjiler.
-Sigara Dumanından Pasif Etkilenim, kalp-damar hastalıklarını arttırmaktadır. Tam dumansız hava sahası olan yerlerde kalp krizleri % 60 oranında azalabilmektedir.
-Başkalarının tütün dumanını solumaktan kaynaklanan kanser ölümlerinin oranı; asbest, radyoaktif maddeler, arsenik, benzen, vinil klorür, radyasyon, pestisid (tarım ilaçları), tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar, endüstriyel kimyasallar ve madeni atıkların hepsinin toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazladır.
-Sigara içmeyenlerde sigara dumanına maruziyet akciğer kanserini % 32 oranında arttırmaktadır.
-Sigaraya maruz kalan genç kadınlarda meme kanseri riski % 90 artmaktadır. Menapoz öncesi kadınlarda 2.6 kez daha fazla meme kanserine yakalanma riski vardır. Çok az ve devamlı sigara dumanına maruz kalan kadınlarda 50 yaşına kadar meme kanseri olma riski % 60 artmaktadır.
-Solunum hastalıkları: İş yeri veya sosyal ortamda sigara dumanına maruz kalmak KOAH ve erişkin astımına neden olmaktadır.
Her çocuğun sağlıklı bir geleceğe sahip
olmasını istiyorsak ebeveynlerin sigara kullanımı sınırlandırılmalıdır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor