Sağlık

anasayfa Sağlık SARILIK NEDEN OLUR SEBEPLERİ;

SARILIK NEDEN OLUR SEBEPLERİ;

23 Temmuz 2018, Pazartesi 12:36 / Son Güncelleme : 23 Temmuz 2018, Pazartesi 12:36
SARILIK NEDEN OLUR SEBEPLERİ;
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Sarılık cidin ,mukozanın (iç organlarımızın içini örten zar)veya gözlerin sarı renk almasıdır.Bu sarı pigment ,kırmızı kan hücrelerinin bir yan ürünü olan bilirubin maddesinden kaynaklanır.

Bilirubin, vücudun eski kırmızı kan hücrelerini yenilerken oluşturduğu , sarı bir maddedir. Diyelim vücudunuza bir darbe aldınız ve bir çürük oluştu.İyileşme sürecinde bu çürüğün farklı renkler aldığını görürsünüz. Çürüğün içinde sarı renk olduğu gözünüze çarparsa bu gördüğünüz bilirubin maddesidir.Normalde her gün kırmızı kan hücrelerinin %1 'i emekli olur ve yerlerini yenileri alır. Eskiler karaciğerde işlenir ve atılır. Bu sırada üretilen bilirubinin çoğu dışkıyla vücuttan atılır.Eğer karaciğerin başa çıkabileceğinden çok daha fazla sayıda kan hücresi yıkımı oluyorsa bu durumda vücutta bilirubin (sarı pigmentler) birikmeye başlar. Bu oran gözle görülür bir hal aldığında da ortaya sarılık çıkar.
Sarılık Belirtileri Nelerdir?
-Sarılık bir anda ortaya çıkabilir ya da zaman içinde yavaş yavaş gelişebilir. Genel olarak sarılığın belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
-Gözlerin akı ve cilt sarı bir renk alır. Sarılık ciddi bir seviyedeyse sarı renk kahverengiye çalabilir. Eğer göz akları sarı değilse, cildinizin sarı renk almasının sarılık dışında başka bir nedeni olabilir.
-Ağzın içi sarı bir renk alır.
-İdrar rengi koyulaşır ya da kahverengi olur.
-Dışkının rengi açıktır, kil rengi olur.
Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bu hastalığın tedavisi,hastalığın oluşumunda altında yatan elementlere göre ve hastalığın bulunduğu safhaya göre değişilik göstermektedir.Hastalığın teşhisi sırasında belirlenen hastalığın aşamasına göre doktorunuz tarafından bir takım tedavi yöntemleri geliştirilir.
Örneğin;
Anemiye bağlı olarak ortaya çıkan bir sarılıkta , tedavi işlemi demir seviyesini arttırmak amacıyla yapılam takviyeler ile gerçekleştirilir. Demir bakımından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Hepatit ile ortaya çıkansarılık hastalığında ise antivirüs ilaçları ve steroid ilaçları verilir. Oluşan çeşitli tıkanmalarda ise tedavi yöntemi ise ameliyat ile tıkanıklığın açılması yönündedir.
son olarak da ilaçlardan kaynaklı olarak oluşan sarılık belirtilerinde yine aynı şekilde bu durumu ortadan kaldıracak birtakım ilaçtakviyeleri ile hastalık ortadan kaldırılır.
Sarılık ile baş etmenin en önemli yolu bir doktara giderek erken teşhis ile birlikte hastalığın tedavi yollarının belirlenmesi ve tedavi işleminin gerçekleşmesidir.Sonuç olarak belirlenen tedavi yöntemi ile en kısa sürede iyileşmenin sağlanması ön koşuldur.Doktorun verdiği ilaçların dışında herhangi bir takviye reçetesiz ilaç alımından uzak durulması gerekilmektedir. Aksi takdirde çeşitli yan etkiler oluşarak hastalığın çeşitli yan etkilerine maruz kalma durumu gerçekleşebilir.
Uzun süren sarılığa dikkat!
Yeni doğan bebeklerde 14 günden uzun süren sarılık fizyolojik olarak kabul edilmeyip patolojik sarılık olarak adlandırılır ve nedenleri araştırılmalıdır

-Safra birikimi ile ilgili hastalıklar
-Nedeni bilinmeyen hepatit ve bu şikayetleri taklit eden durumlar
-Viral hepatit ve enfeksiyonla ilgili diğer nedenler
-Metabolik hastalıklar
-Toksik ve ilaçlarla ilgili etkenler
-Tümörler konusunda mutlaka ayrıntılı bir değerlendirme yapılmalıdır.
Sarılık karaciğer yetmezliğine götürebilir!
Bebeklerde karaciğer yetmezliğine zemin hazırlayan sarılık, gözden başlayarak vücudun sarıya dönmesi, kaka renginin beyaza yakın macun kıvamında olması, idrarın çay rengi olması, karaciğer ve dalak büyümesi, karında su birikmesi, ödem, varis kanaması ve son olarak amonyak birikimine bağlı beyin etkilenmesiyle kendini gösterir. Erken dönem yetmezlikte ilaçlarla destek tedavisi verilebilirken, son dönem karaciğer yetmezliğinin tek tedavisi karaciğer naklidir. Bebeklerde ve çocuklarda en sık karaciğer nakli sebeplerinden birisi safra yollarının gelişmemesine bağlı olarak gelişen sarılıktır. Bebek, sarılık ve renksiz kaka dışında gayet sağlıklı görünür. Erken tanı konulup cerrahi girişim yapılmadığı durumlarda en geç bir yıl içinde safra birikimine bağlı siroz gelişerek bebekte karaciğer yetmezliğine sebep olur. En kısa dönemde karaciğer nakli yapılmadığı takdirde ise hayati kayıplar kaçınılmaz olabilir. Organ bağışının yeterli olmadığı ülkemizde canlıdan yani anne, baba ya da 4.dereceye kadar akrabalardan alınan karaciğerin hastaya nakledilmesi yaşam süresi ve kalitesini artırmaktadır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor