Sağlık

anasayfa Sağlık APANDİST

APANDİST

25 Temmuz 2018, Çarşamba 8:53 / Son Güncelleme : 25 Temmuz 2018, Çarşamba 8:53
APANDİST
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Vücuttaki görevi henüz anlaşılmamış, ancak patlama reaksiyonu gösterdiği vakit hayati tehlikeler arz edebilecek olan apandisit nedir?

Apandisit veya apendisk olarak bilinen organın iltihaplanmasına apandist denir.Bebeklerde nadir görülen bu durum en sık ergenlik döneminde ve yirmili yaşlarda görülür.Toplumda görülme sıklığı ortalama %7-10 arasında değişmektedir.
APANDİSİT AĞRISI NEDEN OLUR?
Apandist iç boşluğu çok dardır .Bağırsak florasında bulunan bütün mikroorganizmalar burada da yaşar.Apandis genellikle bu mikroplara karşı yeterince dirençlidir.İnsanlarda sık karşılaşılan bir durumdur.İnsan vücudunda tam olarak yapmış olduğu görev belirlenemeyen apandist , bazı sebeplerden dolayı yavaş yavaş şişmeye başlar.Şişmelerin başlamasıyla şiddetli sancı çok gecikmez.Ortaya çıkansancı sorunları,kişinin doktara gitmesi için yeterli olmaktadır.Apandist patlaması probleminin meydana gelmesi durumunda vücuda çok hızlı bir şekilde zehir karışır. Bu zehir direk olarak kana karışacağı durumda vücuda çok hızlı bir şekilde zehir karışır.
Apandisit patlaması ve yaşanabilecekler!
Mide bulantısı:
Apandisit sorununun daha ilk ortaya çıkmasından sonra bile mide bulantısı rahatsızlıkları ortaya çıkmaya başlayacaktır. bu rahatsızlık zaman geçtikçe daha fazla artacağı için mide bulantısı da doğru orantılı olarak artacaktır.Özellikle apandisit patlaması sonrasında kişideki mide bulantısı artarak kusmaya dönüşebilir. 
Yüksek ateş:

Özellikle vücut bağışıklıkları oldukça düşük olan çocuklarda yüksek ateş problemi çok yaygın bir şekilde karşılaşılmaktadır. Bu nedenle en küçük ateş sorunlarında bile erkenden ateşin düşürülmesi için müdahaleler yapılmalıdır. Bu durum sonrasında havale riski de ortaya çıkabilir. 
Rektum bölgesinde şiddetli ağrı:
Bu ağrılar bazen bölgesel olarak ortaya çıksa bile bazen de rektum bölgesinin çevresinde hissedilebilmektedir. Bu ağrıların şiddeti çok fazla olacağı için kişide iştah kaybı, huzursuzluk gibi durumlara da neden olabilmektedir.

Ağrılı idrar:
Meydana gelen rektum ağrıları, idrar yapma sırasında ciddi olarak artış gösterebilmektedir. Bu nedenle kişi idrar çıkmakta istemeyecektir. bu belirti apandisit patlamasıyla birlikte daha büyük artış gösterecektir. 
Karın bölgesinin şişmesi: 
Direk olarak apandisin büyümesinden kaynaklanan bu şişlik bazı insanlarda dışarıdan rahat bir şekilde hissedilebilmektedir. Bu şişliğin patlaması durumunda apandisit patlaması ortaya çıkmış olur. Eğer sizlerde de bu belirtiler varsa kesinlikle patlama gerçekleşmeden tedavi olmalısınız.
Tedavisi: 
Apandisit patlaması gerçekleşmiş bir kişide tedaviler kesinlikle acil bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü apandisit patlaması sonrasında geçen her dakika insanlarda zehirlenmeye biraz daha yaklaşma sayılmaktadır. Apandisit patlamasının önüne geçilebilmesi için yapılabilecek en büyük tedavi cerrahi operasyonlardır. Bunun haricine herhangi bir ilaç tedavisi bu sorunun çözümünde ciddi etkiler yaratmaz. Bu nedenle apandisit probleminiz için ameliyat şarttır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor