Sağlık

anasayfa Sağlık LÖSEMİ

LÖSEMİ

25 Temmuz 2018, Çarşamba 11:33 / Son Güncelleme : 25 Temmuz 2018, Çarşamba 11:33
LÖSEMİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Çoğumuzun kan kanseri olarak adlandırdığı lösemi erken teşhiste ve hızlı girilen tedavi süreciyle artık daha az risk taşıyor. Peki, lösemi aslında nedir? Kimler lösemiye daha yatkın? İşte, lösemi belirtileri ve detayları...

LÖSEMİ LÖSEV
Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır.Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır.Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle genetik yatkınlıklar , radyasyon,benzen ve türevleri , böcek ilaçlarıgibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir.En sık 2-5 yaşlarında artmaktadır.1 yaşın altında , 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.Kan kanserleri içerisinde akut löseminin görülme oranı %15-20 'dir. Akut lösemi , çocuklarda en çok görülen kanser tipi olup, çok hızlı ilerler.Belirti ve bulgularıyla kendini çok kısa sürede belli eden Akut lösemi kemik iliğinde bulunan ve kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan kök hücrelerin kanserleşerek konrolsüz ve hızla çoğalması sonucu oluşur.Erken teşhisin hayat kurtardığı lösemi için son yıllarda birçok farkındalık projesi yürütüldü. Bu da hafif sanılan ve diğer hastalıklara bağlanan lösemi belirtilerinin daha erken fark edilmesi noktasında yararlı oldu. Hafif ve genel semptomlara çok benzeyen lösemi belirtilerini iyi bilmek bir hayatı kurtarmak için anahtar noktası olabiliyor. 
LÖSEMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Lösemi çeşitleri arasında akut lösemiler son derece agresif ve hızla ilerleyen bir hastalık türüdür. Akut lösemi zamanında tanı konulup tedaviye başlanmazsa, günler veya haftalar içinde hastanın kaybedilmesine neden olabilir. Kronik lösemi ise çok yavaş seyirde uzun süre sessizce kalabilir ve yıllar içinde ilerleme gösterebilir. 
LÖSEMİ BELİRTİLERİ:
-Aşırı kilo kaybı
-İştahsızlık
-Kemik ve eklem ağrıları (özellikle bel ve bacaklarda)
-Testislerin şişmesi
-Lenf bezlerinin şişmesiyle nefes darlığı ve solunum güçlüğü
-Göz ağrısı ve görme problemleri (bulanık görme gibi)
-Göğsün içindeki veya midedeki düğümler tıkanma
-Halsizlik, nöbet, kusma ve denge kaybı
-Uzun süre düşmeyen ateş ve gece terlemeleri
-Dalak ve karaciğerin şişmesi nedeniyle karın bölgesinde görülen şişlik
-Özellikle çocuklarda antibiyotik ve benzeri tedavilerle bir türlü iyileşmeyen enfeksiyonlar
-Basınç nedeniyle kan dolaşmasının güçleşmesi ve yüzün ve kolların şişmesi. Baş, kollar ve göğüs üst kısmı mavimsi-kırmızı bir renk alması.
-Boynun yan tarafı, kasıklar ve koltuk altı bölgesinde lenf bezlerinde şişkinlik
-Anemi belirtilerinin görülmesi (soluk ten, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, konuşma güçlüğü vs.)
-Kanama; yaralanmalarda ya da regl dönemlerinde aşırı kanama görülmesi, burun ve diş eti kanamaları; aynı zamanda yaralanmalarda aşırı morarmalar oluşması.
ERKEN TEŞHİS İÇİN DOKTORUNUZA BAŞVURUN!

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor