Sağlık

anasayfa Sağlık SEDEF

SEDEF

25 Temmuz 2018, Çarşamba 14:06 / Son Güncelleme : 25 Temmuz 2018, Çarşamba 14:06
SEDEF
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

SEDEF HASTALIĞININ NEDENLERİ ? YASAK OLAN BESİNLERİ ?

Sedef Hastalığı Nedir?
Sedef hastalığı kronik seyirli ve tedavisi olmayan bir hastalıktır.Sedef hastalığında derideki hücreler tarafından antijenler oluşturulur.Bu antijenler bağışıklık sistemini aktive eder. Oluşan hücreler tekrar deriye döner ve deride hücre çoğalması ve buna bağlı sedef hastalığına özgü plakların oluşumuna neden olur.Yani sedef hastalığı vücudun kendi dokularına karşı geliştirdiği bir hastalıktır.Sedef hastalığı ölü cilt hücrelerinin cilt yüzeyinde hızlı bir şekilde birikmesiyle ortaya çıkan sık karşılaşılan bir cilt hastalığıdır.Cilt hücrelerimiz cildin derinliklerinde oluşur. Bu hücreler kademeli olarak cildin yüzeyine kadar ilerleyerek burada ölürler, ardından bu ölü cilt hücreleri günlük aktivitelerimiz ve çevre koşullarından dolayı parçalanıp farkedilmeden dökülürler. Bu durum daha derin katmanlarda üretilen yeni cilt hücrelerine yer açar.Cilt hücrelerini oluşumundaki bu süreç ve yüzeyden dökülme süresi yaklaşık 28 gün sürer.Uzamnlara göre , biz insanlar her saat başı yaklaşık olarak 30.000 ila 40.000 ölü cilt hücresi döküyoruz.Ancak sedef hastalığında olan şey , bu sürecin normalden 10 kat daha hızlı gerçekleşmesidir.28 gün içinde olması gerekn süreç,sedef hastalığında 2-6 gün arası sürer. Bu durum yüzeydeki ölü cilt hücrelerinin hızla birikmesine neden olur ve sedef hastalığının belirtileri meydana gelir.Sedef hastalığı başlangıcı çoğunlukla 20-50 yaş arasındaki kişilerde başlar.Çocuklarda, bebeklerde ve yaşlılarda da ender olarak ortaya çıkabilir.
SEDEF HASTALIĞI NEDEN OLUR?
-Stres ,üzüntü,depresyon
-Beyaz kan hücrelerinin sağlıklı cilt hücrelerine saldırması
-Genetik (Anne babanızda veya üst kuşaklarda sedef hastalığı varsa sizde de bu hastalık görülebilir)
-Yüksek tansiyon ilaçları ,beta blokerlar, antimalaryaller ve iyodit gibi ilaçların yan etkisi olarak Alkol ve Sigara kullanımı
-Obezite(Aşırı kilo)
Sedef hastalığı cildiye doktorunun cildi muayenesi sonucu ve incelemesi ile teşhis edilebilir. Yapılan fiziki muayeneden sonra tehis konur.Hastalık nadir de olsa tanı konması biraz güç olabilir.Bu durumda da deriden parça alınarak yapılan tahlillerden sonucuna göre tanı konur.Fakat genç hastanın stresli süreci bitip mutlu bir hayata devam ediyor olsa bile, hatta bu güzel süreç 20 yıl sürse bile, sedef lezyonları ciltte kalıcı olarak kalır. Çünkü cilt kısır döngüye girmiş, aşırı üretim ve dökülmelerle karakterize sedef hastalığı meydana gelmiştir. Sedef hastalığının en sevdiği cilt yapısı kuru tip ciltlerdir. Sedef hastalığının pek çok çeşidi vardır. Hastalık en çok cildin darbe aldığı bölgelerde görülür.Buna örnek vermek gerekirse diz, dirsek, ön kol, alt bacak ve saçlı derinin alınla birleştiği çizgiyi gösterebiliriz. Kuru ciltli bir hastada hastalığın tüm vücuda yayıldığını gözlemlerken, aynı tip sedefin yağlı ciltli bir hastada sadece diz ve dirseklerde sınırlı kaldığını görebiliriz. Cildin nemli veya kuru olması hastalığın yayılmasına direkt olarak etkendir.
SEDEF HASTALARINA YASAK OLAN BESİNLER!
Sedef hastası olanlar domates,portakal suyu,greyfut suyu, limon,mandalina ,turşu,sarımsak, acı baharat,dana eti,süt ve süt ürünleri,yumurta sarısı,glutenli yiyeceller,işlenmiş gıdalar,alkollü içecekler,marketti paketlenmiş satılan abur cuburlar gibi besinlerden uzak durmalılar.
TEŞHİS İÇİN DOKTORUNUZA BAŞVURUN!

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor