Sağlık

anasayfa Sağlık TÜBERKÜLOZ (VEREM) NEDİR?

TÜBERKÜLOZ (VEREM) NEDİR?

26 Temmuz 2018, Perşembe 9:26 / Son Güncelleme : 26 Temmuz 2018, Perşembe 9:26
TÜBERKÜLOZ (VEREM) NEDİR?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Halk arasında verem olarak bilinen ve solunum yolu ile bulaşan Tüberküloz hakkında Tüm detaylar.. Tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri ve tedavi yolları...

VEREM- TÜBERKÜLOZ NEDİR?
Genellikle akciğerlerde görülen ancak vücudun diğer bölgelerine de yayılabilen bulaşıcı bir hastalıktır.Dünya Sağlık Örgütü , yılda 9 milyon kişinin tüberküloz hastalığına yakalandığını ve bunun dışında 3 milyon kadarının da sağlık sistemlerindeki yetersizliklerden dolayı belirlenmediğini açıklamıştır.Tüberküloz 15-44 yaş arası kadınlar için ilk 3 ölüm nedeninden biridir.Tüberküloz öksürük,ateş,gece terlemesi,kilo kaybı vb. belirtilerle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.Tüberküloz hava kaynaklı bir patojendir, yani tüberküloza neden olan bakteriler kişiden kişiye hava yoluyla yayılabilir.


TÜBERKÜLOZ (VEREM)NEDENLERİ NELERDİR?
Tüberkiloz hastalığının ortaya çıkması için kişinin vücut direncinin düşmesi gerekmektedir. Eğer vücut direnci yeterliyse vücut o enfeksiyonu alır,kendi bağışıklık sistemiyle o mikrobu sınırlandırmaktadır.Vücutta bulunur ama hastalığa neden olmaz.Fakat kişinin vücut direnci düşükse o zaman organlara saldırır ve hastalık ortaya çıkmaktadır.Yaşlılar ve çocuklar vücut dirençleri daha düşük olduğu için hastalığa açıktır.
TÜBERKÜLOZUN BELİRTİLERİ;
Hastalığın başlangıcından itibaren gözlenen verem belirtileri şöyle sıralanabilir:
– 15 günden uzun süren öksürük şikayeti,
– Yüksek ateş, gece terlemesi,
– Şiddetli göğüs ağrısı,
– İştahsızlık, hızlı kilo kaybı,
– Halsizlik, yorgunluk,
– İlerleyen dönemlerde kanlı balgam görülmesi


TÜBERKÜLOZ TEDAVİSİ;
Tüberküloz tedavisi özel antibiyotiklerle yapılmaktadır. Bu antibiyotikler zatürre ve ya da normal üşütmeler için kullanılan antibiyotikler değildir. Tüberküloz mikrobuna etki eden 4 çeşit antibiyotik bulunmaktadır ve bu ilaçlar uygun doz ve sürede kullanılmak zorundadır. Tüberküloz tedavisi en az 6 ay sürmektedir, doktorun yönlendirmesi ile bu süre daha da uzayabilmektedir. Kullanılan ilaçların takibi çok önemlidir. Verem savaş dispanserlerinde tedavi takibi yapılmaktadır.
Eksik tedavi tüberküloz hastalığını dirençli hale getirir?
Bazen ilaca dirençli tüberküloz enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir. Yanlış ya da eksik ilaçlarla ve yetersiz sürede tedavi gören kişi tam iyileşemez ve mikrop tekrar etkinleşir, böylelikle hastalık ilaçlara dirençli hale gelmektedir. Dirençli hale gelen mikroplar başkalarına bulaşarak bu hastalığı yaymaktadırlar. Eğer kişi ilaca direnç gösteren bir mikropla hastalandıysa o zaman normal tedavide kullanılan temel 4 ilaç yetmeyebilir. İlaca dirençli mikroplar için etkili ilave birtakım ilaçlara ihtiyaç olmaktadır. Normal tedaviyle geçmeyen tüberküloz hastalığında ilaç direnç testleri yapılarak mikrobun ilaçlara direncini görüp ona göre uygun ilaç değişimleri yapmak gerekmektedir.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor