Sağlık

anasayfa Sağlık SİROZ

SİROZ

26 Temmuz 2018, Perşembe 11:37 / Son Güncelleme : 26 Temmuz 2018, Perşembe 11:37
SİROZ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Karaciğer vucüdun en önemli organlarından biridir.Karaciğer sirozu yaşayanların genelinin alt sebebinde alkol bağımlılığı yatar.

Siroz Hastalığı Nedir? 
Karaciğerin bir takım sebeplerden dolayı hasara uğrayarak yapısının bozulmasından dolayı siroz hastalığı oluşmaktadır. Karaciğer vücudun en önemli organlarından birisidir. Karaciğer tüm vücut sistemini etkileyen bir işleve sahiptir. En fazla kan şekeri düzenlemesinde etkisi bulunan karaciğerin en büyük zarar gördüğü etkenler, alkol, aşırı kilo ve hepatit yani sarılık gibi hastalıklardır.Karaciğer hasarından dolayı insan hayatını tehlikeye sokan hastalıklar meydana gelir. Bu hastalıkların başında siroz hastalığını saymak mümkündür. Siroz hastalığı ilerlemiş devrelerinde insan yaşantısının son bulmasına sebep olan hastalıklar arasındadır. Çünkü siroz olan bir karaciğer artık işlevini görememekte ve işlevsiz bir karaciğerle de insan yaşayamamaktadır.


SİROZ HASTALIĞININ EN BELİRGİN NEDENLERİ NELERDİR?
-Tüm vücut damarlarında karıncalanma hissetme
-Uyuşukluk
-Aşırı derecede halsizlik
-Dalgınlık
-Konsantrasyon güçlüğü
-Sebepsiz yere kilo kaybetme
-Bacaklarda şişme
-Mide bulantısı
-Kusma
-İştahsızlık
-Karında şişme (ilerlemiş sirozda)
-Gözlerde ve cilt üzerinde sarılık
-Cilt üzerinde kaşıntı
-Yüksek tansiyon
-Dalak büyümesi
-Vücudun değişik yerlerinde enfeksiyon
-Beslenme bozukluğu
-Ufak cilt çarpmalarında bile cilt üzerinde morarma
-Kolayca kanama başlama
-Beyinde toksin madde birikmesi
-Kemik ağrıları
-Safra kesesi kanal taşları
-Karaciğer kanseri (ilerlemiş devrelerde)
Peki siroza neden olan asıl etkenler nedir?neler yapmalıyız?
Siroz hastalığının asıl nedeni alkoldür.Fazla alkol tüketimi HEPATİT B ve C virüsleri ,doğuştan gelen karaciğer hastalıkları , beslenme bozuklukları, aşırı derecede kilolu olmak ,çok aç kalmak ve mantar zehirlenmesi olarak sayılabilir.
Siroz Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?
Siroz hastalığı karaciğeri geri dönüşü olmayacak bir yola sokacağı için durum bu aşamaya gelmeden bazı önlemler almak gerekmektedir. Yapılacak ilk şey alkol kullanımı varsa buna son vermek olmalıdır. Siroza neden olabilecek hepatit hastalığından korunmak adına aşı yapılabilir. Basit karaciğer hastalıklarını mutlaka takip edilmeli ve tedavileri yapılmalıdır. Beslenme konusunda da temkinli olmakta yarar var.
Şeker karaciğeri yoran en önemli maddedir. Aşırı şekerli, kızartma yoğunluklu, hazır gıda ağırlıklı beslenmek karaciğerin hastalanmasına yol açacağından beslenme düzene sokulmalıdır. Birçok hastalıkta olduğu gibi sirozda da erken teşhis önemlidir. Bu nedenle risk altında olanlar daha sık, risk altında olmayanlar 3 yılda bir kontrollerini yaptırmalıdır.
Siroz Hastalığının Tedavisi Nedir?
Alkol nedeniyle oluşmuş siroz hastalıklarında tedavi mümkün değildir. Ancak hastalık erken teşhis edildiğinde alınacak önlemler sayesinde sirozun şiddeti azaltılabilir ya da belirtileri hafifletilebilir. Hepatit tetiklemesiyle oluşan siroz hastalığında virüslerin çoğalmasına engel olmak için çalışılır.
Tedavi süresinde ek olarak eksik vitaminler için takviye alınmalıdır. İdrar söktürücü takviyelerle karındaki şişlik ortadan kaldırılmaya çalışılır. Doktor tarafından önerilmemiş ilaç, bitki, kür gibi her türlü şeyden uzak durulmalıdır. Tedavi devam ettiği müddetçe beslenme konusuna çok önem verilmelidir. Aşırı yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor