Sağlık

anasayfa Sağlık LAVANTANIN MUCİZESİ

LAVANTANIN MUCİZESİ

26 Temmuz 2018, Perşembe 13:49 / Son Güncelleme : 26 Temmuz 2018, Perşembe 13:49
LAVANTANIN MUCİZESİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Lavanta çayı tarih boyunca sinirleri yatıştırmak, uyku bozukluklarının tedavisinde, romatizma ağrılarını hafifletmek için tüketilmiştir. 

LAVANTA MUCİZESİ
Lavanta kokusuyla meşhur çok nadide çiçeklerden bir tanesidir.Yaygın olarak parfüm sektöründe kullanılmaktadır.Sağlık açısından bir çok fayda sağlamaktadır.Özellikle sinier sistemi üzerinde oluölu etkileri mevcuttur.
Lavantanın ismi Akdeniz bölgesinde latince 'de yıkamak anlamına gelen ''lavare''den gelmektedir.Lavanta yüksek ve kırsal kesimlerde çorak toprak yapısını sevmektedir.
Lavanta çiçekleri çok eski çağlardan itibaren tıbbi amaçlı olarak kullanılmıştır. Bunlarda en önemlisi dünya savaşı sırasında birçok ordunun yaraları dezenfekte etmek için lavanta kullanmış olmasıdır. Ayrıca 2. Dünya Savaşı esnasında İngiliz askerleri güneş çarpmalarından enkilenmemeleri için askerlerinin şapkalarına lavanta çiçekleri takmıştır. Bazı hastaneler ise dezenfekte için lavantayı kullanmıştır. A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir, belki de bu yüzden çok etkili bir antioksidan görevi üstelenmektedir. Bunun dışında protein, kalsiyum ve demir içermektedir. İçerdiği çok zengin besinler yardımıyla sağlığımıza birçok açıdan katkıda bulunur.
Lavantanın Sağlığa Faydaları;
Lavantanın sinir sistemi sağlığı için faydalı olan hoş kokusu yanında sağlık açısından da birçok faydası vardır. Yaygın olarak parfüm sektöründe kullanılan lavanta aynı zamanda cilt ve saç sağlığı açısından da birçok fayda sağlar. Lavanta topikal olarak uygulandığı gibi kaynatılarak çay gibi içecek şeklinde de tüketmek mümkün. Bu yüzden sindirim sistemi başta olmak üzere iç organların sağlığını korumaya ciddi anlamda katkıda bulunur.
-Lavantanın antiseptik ve antifungal özellikleri cilt sağlığı bakımından harikalar yaratabilir. Özellikle lavantanın içerdiği esansiyel yağlar cilt problemlerinin giderilmesi için etkilidir.
-Lavantanın cilt sağlığına sunduğu katkıların başında akne tedavisi gelir. Lavantanın içerdiği besinler kızarıklık, yara ve enfeksiyonların ortadan kalkmasını sağlayarak kusursuz cilt sahibi olmanıza katkıda bulunur.
-Aknenin yanında ciltte meydana gelen egzama hastalıklarına karşı da etkili sonuçlar verebilir. Özellikle lavanta yağı egzama kaşıntılarının tedavisinde çok etkili sonuçlar verebilmektedir.
-Lavanta aynı zamanda böcek ısırıklıkları tedavisinde, cildin temizlenmesinde, çatlakların giderilmesinde etkili rol oynayabilir. Bunun dışında ayakların dinlenmesi, ayakların altında ölü deri toplanmasına karşı da suya lavanta yağı karıştırılarak ayaklara uygulanabilir.
- Hazımsızlık çok sık rastlanan ve peptik ülsere neden olan bir rahatsızlıktır. Lavanta yağı sindirim sistemindeki ağrıları yatıştırır ve ayrıca safra salgılanmasını teşvik eder. Bunun dışında gaz ve kabızlık sorunlarına karşı etkilidir. Lavanta çayı tüketimi sinir, bağırsak bozuklukları, hazımsızlık gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bu amaç doğrultusunda lavanta tomurcukları da çorbalarda kullanılabilir.
-Özellikle lavanta yağının çok etkili antiseptik özelliği vardır. Topikal olarak kesiklere, çiziklere uygulanabilir. Yaralara uygulandığında hücrelerin iyileşmesini hızlandırır. Bunun dışında doğal antibiyotik özelliğinden dolayı yaraların enfeksiyon kapmasına engel olabilir.
- Lavanta mide bulantıları ve mide semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. Bu amaçla kulak arkasına veya göbek altına lavanta yağı uygulanması yeterli olacaktır.
-Lavanta yağı deri yanıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Etkilenen bölgeye uygulandığında iyileşmesi hızlanır bunun dışında mikrop kapmasını önler.
-Sinir sistemi üzerinde inanılmaz olumlu etkileri vardır. Stres ve depresyonla mücadeleyi arttırır.
-Özellikle kış aylarında soğuk havanın neden olduğu dudak çatlamalarına iyi gelir. Dudaklara uygulandığında sorunu giderir.
-Ateş düşürücü özelliği vardır, öksürüğe ve soğuk algınlıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

LAVANTANIN ZARALARI;
-Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde cilde topikal olarak yapılan uygulamalar, yanma hissine ve kızarıklıklara neden olabilir.
-Alerji eğilimli bünyelerde alerjiye ve buna bağlı olarak kusma, baş dönmesi, ciltte kızarıklık, nefes darlığı, öksürme, hapşırma gibi yan etkilere neden olabilir.
-Lavanta tüketiminde kişinin sağlık durumu önemlidir, bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor