Sağlık

anasayfa Sağlık KIRIK KALP SENDROMU!

KIRIK KALP SENDROMU!

27 Ekim 2018, Cumartesi 9:00 / Son Güncelleme : 27 Ekim 2018, Cumartesi 9:00
KIRIK KALP SENDROMU!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Üzüntü deyip geçmeyin, sağlığınız için çok önemli! Kırık Kalp Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hayatınızı olumsuz etkileyen olaylardan aşırı etkilendiğinizde, hayal kırıklıkları yaşadığınızda, beklentileriniz ve hayalleriniz suya düştüğünde, stresli zamanlarınızda, hüzünlü ve üzüntülü olduğunuz zamanlarda ortaya çıkabilen bir durumdur.

Sebebi kesin olarak bilinmese de stres hormonları olarak bilinen adrenalin ve noradrenalin hormonlarının normalden fazla salgılanmasının etki ettiği bir durumdur. Kişiler, çevresel etkenlerden dolayı duygusal anlamda incitici durumlar ile karşılaştıklarında vücutları adrenalin ve noradrenalin isimli hormonları salgılamaktadır.
Bu hormonlar normalden fazla salgılandığında bu çeşit bir hastalık ortaya çıkmaktadır.
Pek çok tehlikesi olabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu durumla karşı karşıya olan kişilerin dikkat etmeleri gerekir.

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri Nelerdir?
Çoğunlukla kadınlarda menopoz sonrasında ortaya çıkan bu durum, kalp krizi ile hemen hemen aynı belirtileri taşır. Göğüs bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelir, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler sebebi ile doktora başvuran kişilerde kalp krizinden şüpheleniliyor ancak ortaya kırık kalp sendromu ortaya çıkıyor.

Kırık Kalp Sendromu Kalp Krizine Yol Açar Mı?
Evet, bu sendrom şiddetli bir şekilde yaşanırsa kalp krizine yol açabilmektedir.
Damar genişlemeleri hayati riske sokacak kadar olmaz fakat nefes darlığı gibi bir durumla kalp krizine neden olabilmektedir.
Böyle durumlarda kalbin belirli kısımlarında kasılma problemleri ortaya çıkar ve kalp şişmeye başlar. Bu durumlar geçicidir. İlaç yardımı ile birkaç aylık bir süreçte tedavi edilebilir.
İyileşmek için en önemli faktör ise üzüntüye sebep olan durumların ortadan kaldırılmasıdır.

Kırık Kalp Sendromu Tedavileri Nelerdir?
Kalp krizi ile eş değer belirtiler gösterdiğinden dolayı kalp krizini önlemek için kullanılan ilaçlar bu hastalık içinde kullanılmaktadır. En önemli tedavi yöntemi ise üzülmemek! Kişi, ancak kendini sıkıntıya sokan durumları geride bırakıp mutlu olmayı başardığında bu durumu yenebilir.

Kırık Kalp Sendromu Ölümcül Olabilir Mi?
Yaşanılan stresli durumların kalp üzerinde büyük etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Böyle durumlar karşısında yaşanılan olayların şiddetine bağlı olarak, göğüs ağrısı, nefes darlığı, akciğerlerde sıvı birikmesi gibi klasik kalp krizi belirtilerine yol açmaktadır. Bu hastalıklarda kalp genel olarak zayıflayabilir. Bu durum ise; kalp kaslarının zayıflaması durumu, kalp krizine ya da daha başka ciddi durumlar gibi farklı semptomlara yol açabilir. Bu da ölümcül sonuçlar doğurabilir ama genel hastalara bakıldığı zaman oldukça düşük ihtimalde olan durumlardır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor