Sağlık

anasayfa Sağlık ''GİLABURU''NUN FAYDALARI NELERDİR?

''GİLABURU''NUN FAYDALARI NELERDİR?

30 Ekim 2018, Salı 14:20 / Son Güncelleme : 30 Ekim 2018, Salı 14:20
''GİLABURU''NUN FAYDALARI NELERDİR?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

"Gilaburu"nun faydaları biliniyordu şimdi ise bilimsel olarak kanıtlandı!

Gilaburu Nedir? 
Kuzeyde, Orta Anadolu’da ve İç Anadolu'da orman kenarlarında yetişen, boyu dört metreye ulaşabilen çalı şeklinde bodur bir ağaç türüdür. Yoğunlukla Kayseri'nin Bünyan ilçesi ile civarında yetişen "gilaburu" bitkisi, böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliğinin bilimsel olarak kanıtlanmasıyla artık eczanelerde takviye edici gıda olarak satılıyor.

Kırmızı salkım şeklinde yuvarlak olan bu meyve; sonbahar ayında toplanır. İlk toplanıp tandıldığında acı bir tadı vardır. Su içinde salamura yapılır. Yaklaşık bir ay sonra bu acılığını kaybeder. Bu şekilde (5-15 derecede) tazeliğini 1 yıl süreyle koruyabilen bir meyvedir. Ekşi bir tada sahiptir. İsteyen ekşi olarak tüketebilirken şeker ve su ilavesi ile bu ekşi tadı giderilipte tercih edilebilir. İlk defa kullananlara tadı biraz tuhaf gelebilmektedir. 

Faydaları Nelerdir? 
Meyvesi: Gilaboru meyvesinin kabukları kaynatıldığında birçok hastalığa şifa olabilmektedir. Astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. 
Gilaboru suyunun faydaları bunlarla sınırlı kalmayıp, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir. Gilaborunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika'da, Harward Medicine School'un araştırması devam etmektedir. 

Kabuğunun Faydaları:
Kramplara ve kas gerginliklerine karşı iyi gelmektedir. Genellikle iki alanda kullanılır: 
1- Yumurtalık ve dölyatağı kasları ile ilgili problemlerde kullanılır. Bitki, dölyatağını yatıştırır ve böylece adet görme sürecindeki ağrılı kramplar sona erer. Aynı biçimde etki yaparak, olası düşükleri de önleyebilir. 
2- Aşırı regl kanamalarının ve menopozla ilgili aşırı kanamaların kontrol altına alınmasını sağlar. 
Nasıl Kullanılır? 
Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış dal kabuğu, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 10-15 dakika kaynadıktan sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir. Yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğu ile yarım bardak suda hazırlanan gilaburu çayı, yarım tatlı kaşığı kediotu kökünün yarım bardak kaynar suyla haşlanıp, 10 dakika demlendirilen kediotu kökü çayı ile eşit oranda karıştırılarak içilir. 
Tentür: Viburnum opulus D1, D2 veya D3 inceltisi, günde 3 kere 25-30 damla, yarım kahve fincanı ılık suya eklenerek alınır. 
Yukarıda anılan tüm rahatsızlıklara karşı etkilidir.  
Prof. Dr. Zeynelov, zamanında toplanmış gilaburu bitkisinin 3-5 gün içinde hemeroid hastalığını kesin tedavi ettiğini belirtmiştir. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor