Sağlık

anasayfa Sağlık KEPEK SORUNUNUZ OLMASIN!

KEPEK SORUNUNUZ OLMASIN!

05 Kasım 2018, Pazartesi 16:47 / Son Güncelleme : 05 Kasım 2018, Pazartesi 16:47
KEPEK SORUNUNUZ OLMASIN!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kepek, pek çok insanın genel sorunudur. Bazı kişiler hangi şampuanı kullanırsa kullansın kepekten kurtulamadıklarından yakınırlar. Saç derisinde döküntü ve kaşıntıya sebep olan kepek rahatsızlık vericidir. Fakat kepekten kurtulmanın doğal yöntemleri vardır ve bunları evde uygulamak mümkündür.

      Kepek Sorununa Doğal Çözümler

Kepek, cilt kuruluğu ve aşırı strese bağlı olarak oluşabilecek bir saç derisi problemidir. Ayrıca saçı çok sık yıkamak da kepek oluşumunu sağlar. Saç derisinde bulunan bir tabaka koruyucu işlev görür ve sıklıkla yıkanan saçlarda bu tabaka kaybolur. Bu durum da kepeğe davetiye çıkarır. Pekiyi bu sorundan nasıl kurtulabilriz?

     Kepekten kurtulmak için evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir?

Karbonat etkisi: İster şampuanınıza katın isterseniz suyun içine katıp bu suyu saç diplerinize sürün! Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın karbonat kepek yok etme konusunda oldukça etkilidir. 

Aspirin: Karbonat dışında aspirini de ezip toz haline getirip şampuanınıza ekleyebilirsiniz. Bu aspirinli şampuanı saçınıza sürdükten sonra birkaç dakika bekletip tıkamanız yeterlidir. Kısa süre içerisinde kepekten kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Elma sirkesi: Saçlarınızı yıkadıktan sonra elma sirkeli karışımı sürüp son kez durulayabilirsiniz. 2 fincan su içerisine 4-5 yemek kaşığı kadar elma sirkesi koymak yeterlidir. Sirke, kepeği önleyeceği gibi saçların parlamasını da sağlayacaktır. 

Limon: 1 limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp banyo sırasında saçlarınıza sürün. 15 dakika bu karışımı saçınızda beklettikten sonra şampuanlayıp yıkayabilirsiniz. Hatta etkiyi daha çabuk görmek için karbonatlı yada aspirinli şampuan kullanabilirsiniz. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor