Sağlık

anasayfa Sağlık ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİNE DİKKAT!

ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİNE DİKKAT!

06 Kasım 2018, Salı 12:57 / Son Güncelleme : 06 Kasım 2018, Salı 12:57
ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİNE DİKKAT!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Normal hamilelik süreci 40 haftadır. Ancak bazı durumlarda bebek zamanında önce dünyaya gelebilir. Bebeğin 36. Haftasını doldurmadan dünyaya gelmesi erken doğum olarak adlandırılır. Bu dönemde doğan bebeklere Prematüre Bebek denir. Erken doğan bebeklerde çeşitli sağlık sorunları da meydana gelebilir. Buna göre doğumun yaklaştığını nasıl anlarız ve erken doğum belirtileri nelerdir?

Erken doğum belirtileri nelerdir?

    Öncelikle daha önce düşük veya erken doğum yaptıysanız tekrar erken doğum yapma olasılığınız yüksektir. Tecrübesiz anne adaylarının hamilelik sürecindeki bazı önemli durumları bilmeleri gerekmektedir. Bunlar erken doğum belirtisi olup dikkate alınması gereken hususlardır.

Vajinadan sümüğe benzer bir akıntı gelmesi: Bu akıntı normal akıntıalrdan farklı olup sümüğümsü yapıdadır ve saydamdır. "Nişan" olarak da bilinen bu akıntı aslında rahim ağzında bulunan ve bebeği dışarıdan gelebilecek mikroorganizmalara karşı koruyucu görevi bulunan bir zardır. Bu akıntının gelmesi erken doğumun büyük ölçüde habercisidir. Nişanda kan da bulunabilir. Fakat bu kan kılcal damar şeklinde ince bir kandır.

Rahimde oluşan kasılmalar: Genellikle nişan gelmesinden sonra başlar. Fakat öncesinde olduğu da görülmüştür. 1 saat içerisinde birden fazla kasılma hissi varsa erken doğum yapıyorsunuz demektir. Çünkü rahimde kasılma olmadan doğum gerçekleşmez.

Boyun, bel ve sırt bölgesindeki ağrı: Ne yaparsanız yapın geçmeyen bel, boyun ve sırt bölgelerindeki ağrılar erken doğum habercisi olabilir. Tabii her ağrı erken doğum getirecek diye bir durum söz konusu değil. Ağrıların dışında diğer belirtilerde gözlemleniyorsa doğum yaklaşmıştır. Bu ağrılar devamlıdır ve uzun süreli rahatsızlıklar verebilir. Özelikle leğen kemiğine baskı uygulayan ağrılardır. 

Vajinadan gelen su: Hiç bir ağrı yada belirti yokken vajinadan su gelmesi doğumun başladığının göstergesidir. Kimi hamilelerde nişandan önce su gelebilir. Bu size idrar kaçırıyormuş hissi verecektir. Aslında bebeğinizin içinde bulunduğu kesedeki amniyon sıvısı gelemektedir. Bu sıvının gelmesinin ardından kasılmalar başlar. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor