Sağlık

anasayfa Sağlık VEJETARYEN VE VEGAN ARASINDAKİ FARK

VEJETARYEN VE VEGAN ARASINDAKİ FARK

06 Kasım 2018, Salı 15:05 / Son Güncelleme : 06 Kasım 2018, Salı 15:05
VEJETARYEN VE VEGAN ARASINDAKİ FARK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Vegan ve vejetaryen birbiri ile ortak noktaları olan fakat kendi içlerinde ayrılan iki beslenme şeklidir. Bir taraf sadece et yemezken diğer taraf tüm hayvansal gıdaların tüketimine karşıdır. Konu daha detaylı ele alırsak bunlar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları kavramış oluruz.

Vegan nedir?

    Yaşam şekli olarak da adlandırılabilir. Sadece et tüketimine değil hayvanblardan elde edilen her türlü gıdaya karşıdırlar. Bu gıdaların hayvanların sömürüsü sonucu oluştuğunu düşünürler. Süt, yumurta, yoğurt ve peynir gibi besin maddelerinin hayvanların kendileri için olduğunu ve bu ihtiyaçlarının insanlar tarafından alınıp, besin olarak tüketildiği düşüncesini ilke edinmişlerdir. Yine bu görüşe göre kürk ve deriye de karşıdırlar. Genellikle badem sütü vb. ürünlerden elde ettikleri peynir ve yoğurtu tüketirler. Köklü sebzelerin koparılmasını da bir cinayet sayıp meyvesi olmayan hiç bir sebzeyi de tüketmezler.

Vejetaryen nedir?

    Genellikle et yemeyen insanlara verilen addır. Hayvanların öldürülmesine karşı oldukları için et ve et ürünlerini tüketmezler. Fakat tadını sevmediği için yemeyenlerde olabilir. Bazı vejetaryen grupları sadece etten uzak durabildiği gibi bazıları ise yumurtadan da uzak durmaktadırlar. Yumurta tüketiminin potansiyel bir canlının öldürülmesi olarak gören bu vejetaryen türlerine ise lakto-vejetaryen denir. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor