Sağlık

anasayfa Sağlık KIŞ AYLARINDA HANGİ SEBZELERİ TÜKETMELİYİZ?

KIŞ AYLARINDA HANGİ SEBZELERİ TÜKETMELİYİZ?

30 Kasım 2018, Cuma 11:00 / Son Güncelleme : 30 Kasım 2018, Cuma 11:00
KIŞ AYLARINDA HANGİ SEBZELERİ TÜKETMELİYİZ?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kış aylarında vücudunuz daha hassas olur ve vücut direncini artırabilmek için beslenmenize daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilmek için vitaminli besinler tüketmeniz gerekir.

Her sebze ve meyve mevsiminde tüketildiğinde yararlıdır. Besinleri mevsimlerine göre tükettiğinizde içerisinde bulunan besin değerlerini ve vitaminlerini tam olarak almış olursunuz.
Hangi aylarda hangi sebzeleri tüketmeliyiz?

-Ispanak
Demir yönünden zengin içeriğe sahip olan Ispanak folik asit, A ve C vitaminleri yönünden de oldukça zengindir. Tüketildiğinde, soğuk algınlığına karşı korur. Özellikle çiğ tüketildiğinde kabızlık problemlerinin önüne geçer. Ispanağın protein miktarı diğer sebzelere göre oldukça fazladır.

-Havuç
Muhteşem bir A vitamini kaynağı olan havuç o kadar faydalı bir besindir ki bir porsiyon doğranmış havuçta ortalama %10 K Vitamini, %6 C Vitamini, %2 Kalsiyum bulunur. Yüksek miktarda A vitamini içerdiğinden dolayı, karaciğerlere faydası büyüktür. Göz ve kemik sağlığına çok iyi gelir. B6 Vitamini, bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içerir.

-Karnabahar
En sağlıklı sebzelerden biri olan karnabahar; enfeksiyon önleyici özelliğe sahiptir ve anti bakteriyel özellikleri de vardır. Kronik idrar yolları enfeksiyonu için bilinen en iyi sebzedir.
A, C, B1, B2 vitaminleri içerir. Kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, fosfat minerallerini içerir. Tüketildiğinde, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Böylece kabızlğı önlemiş olur ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.

-Pırasa
Pırasa tüketimi; böbrek taşı oluşumu engeller. Kan basıncını düşürür ve felç, kalp krizi riskini oldukça azaltır. İyi huylu kolesterolün yükselmesini, kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlar.

-Lahana
A, B, C Vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olan Lahana, vücuttaki fazla ödemin ve toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

-Balkabağı
Balkabağının yapısında A Vitamini, C Vitamini, lif, B2 Vitamini, B3 Vitamini, B6 Vitamini, K Vitamini, bakır, potasyum, folat, pantotanik asit, Omega 3 yağ asitleri, magnezyum ve demir bulunmaktadır. Balkabağı tüketildiğinde tansiyonu düzenler, göz sağlığını korur, kalp hastalıkları risklerini en aza düşürür, kanser riskini azaltır, bağışıklık sistemini destekler, kan şekerini düzenler, doğurganlığı destekler, tok tutar, cildi korur, uykunuzu düzenler, diyabet riskini azaltır, anti enfeksiyon etkisi vardır ve antioksidan özelliği bulunur.

-Kereviz
Antioksidan kaynağı olarak bilinen kereviz tüketildiğinde sindirim sistemini rahatlatır, kandaki stres hormonunu azaltır, damarların gevşemesini sağlar, karaciğeri korur ve kolesterolün düşmesini sağlar.

-Brokoli
Vitamin ve Mineral deposu olan Brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar. Kalsiyum açısından çok zengin olan Brokoli, kansere karşı korur, özellikle meme, akciğer ve bağırsak kanserine yakalanma riskini en aza indirir, kemik erimesi ve kansızlığa iyi gelir, lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır, şişmanlığa karşı fayda sağlar. Mikrop öldürücü yapısıyla idrar yolu hastalıkları ve prostata karşı koruyucu özelliği vardır. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor