Sağlık

anasayfa Sağlık Yeni yıl ile yerli aşı kullanılmaya başlanacak

Yeni yıl ile yerli aşı kullanılmaya başlanacak

04 Aralık 2018, Salı 12:48 / Son Güncelleme : 04 Aralık 2018, Salı 12:48
Yeni yıl ile yerli aşı kullanılmaya başlanacak
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan gelecek yıl itibariyle difteri ve tetanoz için yerli aşının kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Prof Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığınca önerilen aşılar konusunda aile hekimlerini bilgilendirmek amacıyla Antalya'da düzenlenen 9. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi'ne katıldı.

Ceyhan, aile hekimlerinin aşılamanın önemi konusunda vatandaşları bilgilendirmesini istediğini vurguladı.

800'lü yılların sonunda aşı üreten üç ülkeden biri olan Türkiye'de cumhuriyetin ilk yıllarında 22 çeşit aşı üretildiğinden bahseden Ceyhan, yıllar içerisinde teknolojiye uyum sağlanamadığı için üretimin bırakıldığına değindi. Son yıllarda milli aşı üretimi için önemli adımların atıldığını söyleyen Ceyhan, "Difteri ve tetanoz için 2019'dan itibaren Türkiye'de üretilen aşı kullanılmaya başlanacak." dedi.

Halk arasında zatürre aşısı olarak bilinen her çocuğa yapılan konjuge pnömokok aşısı için de antijenlerin dışarıdan gelerek, İstanbul'daki bir merkezde işlendiğini vurgulayan Ceyhan, beşli karma aşısının da Türkiye'de şişelendiğini, lokal olarak hepatit A aşısı ile ilgili çalışmalar da bulunduğunu bildirdi.

Aşılamanın önemine değinen Ceyhan, konuşmasına şöyle devam etti: "İnsanlar yeni bir şey zannediyorlar ama aşılama bizim geleneksel tıbbımız. Bugün halk arasında bilinen hacamat, kupa, sülük, akupunktur gibi tedaviler bizim geleneksel tıbbımız değil, bunlar bize dışarıdan gelmiş. Halbuki aşılar atalarımızın Orta Asya'dan getirip, İngilizler aracılığıyla dünyaya öğrettikleri bir uygulama. Şu anda dünyada küçüklü büyüklü bütün ülkeler bir şema dahilinde ekonomik imkanlarına göre birçok hastalığa karşı aşıyla korunmaya çalışıyorlar. Hiçbir ülke 'aşı yaptırmayalım' demiyor. Herkes program dahilinde uyguluyor."

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor