Sağlık

anasayfa Sağlık KAKULE BİTKİSİNİN ÖZELLİKLERİ!

KAKULE BİTKİSİNİN ÖZELLİKLERİ!

14 Aralık 2018, Cuma 18:03 / Son Güncelleme : 14 Aralık 2018, Cuma 18:03
KAKULE BİTKİSİNİN ÖZELLİKLERİ!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Aslında bir baharat türü olan kakule, Hindistan'ın yanı sıra Güneydoğu Asya'da da yetiştirilmektedir. Yetiştirilmesi zordur ve ülkemizde tarımı yapılmamaktadır. Hindistan'da yetiştirilip dış ülkelere satılır.

    Kakule üretimi az olduğundan pahalıdır. Toz halde alınmamalıdır. Zira kokusunu yitirir. Kbuklu halde alınıp kullanılacağı zaman toz haline getirilmelidir. Zencefil ailesine mensuptur ve hamile bayanların kullanımı dışında herhangi bir yan etkisi yoktur. 

Kakulenin faydaları nelerdir?

    Vücutta dolaşan gaz ile alakalı sıkıntıların giderilmesinde yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırı ve idrar söktürücü özelliği vardır. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir ve gaz sancılarını önler. Kalp rahatsızlıklarının önüne geçer. Ayrıca ağız kokusunun gidrrilmesini sağlar ve böbrekler için oldukça faydalıdır. Migrene iyi gelir. Reflüyü önlr ve kanser tedavisinde kakuleden faydalanılabilir. Kanserli hücreleri öldürüp hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Kakule uçucu yağ barındırdığı için parfüm olarak da kullanılır. Ayrıca çayı yapılıp içildiğiğnde şişkinliği giderir ve bağırsak parazitlerinin oluşmasını önler. Daha çok yabani ortamlarda ve bataklıklarda yetişen bu bitki kolon kanserinin iyileşmesine de yardımcı olur. Safrandan sonra en pahalı bitki denilebilir. Elde etmesi oldukça zor olsada büyük aktarlarda bulmak mümkündür. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor