Sağlık

anasayfa Sağlık AKNELER KABUSUNUZ OLMASIN!

AKNELER KABUSUNUZ OLMASIN!

25 Aralık 2018, Salı 20:00 / Son Güncelleme : 25 Aralık 2018, Salı 20:00
AKNELER KABUSUNUZ OLMASIN!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Akneler, sivilceler gibi daha çok ergenlik döneminde görülebildiği gibi erişkinlik döneminde de zaman zaman görülebilir. Yaygın bir problemdir fakat tedavisi çok kolaydır. Pekiyi aknelerden nasıl kurtulabiliriz? İşte sorunuzun cevabı...

    Erkeklerden çok kadınlarda görülen akne, bir cilt sorunudur ve tedavisi mümkündür. Özelikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve hayatımızın geri kalanında zaman zaman rastlayabiliriz. Tedavisi antibiyotiklerle yapılabileceği gibi daha doğal yolları da vardır. Daha çok streste, kalitesiz kozmetik ürünleri kullanımında ve genetik durumlarda ortaya çıkar. Yüzde çıktığı gibi sırt ve göğüs bölgesinde de rastlanabilir. Derinin yüzeyinde yağ birikmesi sonucu oluşur. Eğer bu yağ birikintileri oksijen ile temas etmiş ise siyah noktalara dönüşür. Birçok kişi deride kir birikmesi sonucu aknelerin oluştuğunu sanır. Fakat bu yanlış bilgidir. 

Akne temizliği nasıl yapılır?

    Akne temizliğine önce cildi temiz tutarak başlamalıyız. Hergün düzenli olarak sabun ve bol su ile yıkamak oluşumu önleyebilir. Yağ birikmesi sonucu oluştuğu için devamlı yıkamak yağ oluşumunu önler. Sabun gözeneklerinizin gerilmesini sağlar. Bu da aknelerin olduğu yerlerde de gözenek açılmasına neden olacağı için akne temizliğine büyük katkı sağlamaktadır. Birkaç hafta geçmesine rağmen ciltte hala akne varsa dermatoloğa başvurmak gerekir. Bu kalıcı bir durum değildir. En ileri seviyedeki akne sorunları bile çözüme kavuşmuştur. Cilde uygulanan antibiyotikler genelde işe yarar. Cildi temiz tutmanın dışında hergün domates suyu içmek yada domates tüketmek de cildi yeniler ve sağlıklı yapar. Domates ciltteki toksinlerin atılmasında yardımcı olur. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor