Sağlık

anasayfa Sağlık BEBEKLERDE KUSMA NEYİN BELİRTİSİDİR?

BEBEKLERDE KUSMA NEYİN BELİRTİSİDİR?

23 Ocak 2019, Çarşamba 0:39 / Son Güncelleme : 23 Ocak 2019, Çarşamba 0:39
BEBEKLERDE KUSMA NEYİN BELİRTİSİDİR?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Özellik ile yeni annenin oldukça tedirgin eden bir durum olan kusma rutin olduğu gibi herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilir.

    Anneler genellikle bebeklerinin doymadıklarını düşünürler ve devamlı emzirmeye çalışırlar. Bu da bebeğin midesinin fazla dolu olmasından kaynaklı olarak kusmaya yol açar. Yeni doğmuş bir bebeğin sindirim sistemi ve hazmetme durumu tam gelişmediğinden kolay sindirilebilen anne sütünü bile kusma yolu ile çıkarabilirler. Korkulacak bir durum olmayıp her bebeğin gösterdiği bir reaksiyondur. Bebek büyüdükçe bu sorunda ortadan kalkacaktır. 

   Yalnız bu durum sadece günlük reaksiyonun sonucu olmayabilir. Örneğin bebeğiniz reflü olmuş olabilir. Yenidoğan bebeklerde de görülebilen reflü yemek borusunun mide ile birleştiği yerdeki doğal kasılmaların yetmemesi sonucu gerçekleşir. Bebeğinizi besledikten sonra bir müddet dik tutmanız da bu sorunu ortadan kaldırır. Eğer ki bebeğinizin çok zor bir şekilde kustuğunu görüyorsanız mutlaka doktora gidilmelidir. Öğürerek ve zorlanarak kusuyor ve hatta kusmuk burundan bile geliyor ise bebeğinizin midesinde bir tıkanıklık olabilir. Bunların dışında bebeğiniz ortamdaki manevi havayı hisseder. Eğer anne gergin ise bebekte kusmaya sebep olur. Yenidoğan bebeklerde bile psikolojik nedenlere bağlı olarak kusma görülebiliyor. bebeğiniz kusarken mutlaka yan çevirmelisiniz. Aksi halde boğulabilir. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor