Sağlık

anasayfa Sağlık Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğanın Faydaları Nelerdir?

23 Ocak 2019, Çarşamba 1:21 / Son Güncelleme : 23 Ocak 2019, Çarşamba 1:21
Soğanın Faydaları Nelerdir?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Soğanın faydaları anlatmak ile bitmez. Her yaştan insanın yemesi gereken doğal bir antibiyotik niteliğindedir. İçerdiği koku itici olabilir fakat kullanılması gerekli olan bir sebzedir.

    Birçok vitamini ( B ve C vitaminleri, demir, kükürt, tiamin ) içerisinde bulabileceğimiz soğan, hastalıklarla mücadele yolundaki en etkili sebzelerden biridir. Doğal antibiyotik etkisi bulunduğundan pekçok hastalık ile mücadele etmekle kalmayıp, hastalanmaların da önüne geçer. 

Soğan hangi hastalıklara iyi gelir?

Mide hastalıklarına iyi gelir.

Enfeksiyonlu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.

Devamlı kullanıldığında hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Kanserli hücrelerle mücadele eder.

Cildi güzelleştirir.

Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Vücuttaki gazın atılmasına yardımcı olur. 

Tüm bu hastalıkların ve daha fazlasının bir numaralı düşmanı soğandır. Özellikle kış aylarındaki soğuk algınlığı için soğan suyu tüketilemsi kısa sürede iyileşmeyi sağlar. Öksürük ve ateşli hastalıklara da iyi gelir. Enteresan bir etkisi de burun kanamalarına iyi gelmesidir. Küçük kazalar sonucu kılcal damarlar çatlayabilir ve kanayabilir. Bu durumda soğan koklamak etkili sonuç verir. Ciltte oluşan yanıklar için soğan suyu etkilidir. Yanığın olduğu yere sürülebilir ve tedavi süreci hızla gerçekleşir. Aynı işlem böcek ısırıkları için de uygulanabilir. Yaraların onarılmasını hızlandırır ve enfeksiyon oluşumunu önler. Kanın temizlenmesine faydalı olur. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor