Sağlık

anasayfa Sağlık OBEZİTE İLE NASIL MÜCADELE EDİLİR?

OBEZİTE İLE NASIL MÜCADELE EDİLİR?

23 Ocak 2019, Çarşamba 9:50 / Son Güncelleme : 23 Ocak 2019, Çarşamba 9:50
OBEZİTE İLE NASIL MÜCADELE EDİLİR?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Beslenme her insanın hiç bir ayrım gözetmeksizin, vücudun ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yapılan zorunlu gereksinimdir. Doğduğumuz andan ölene kadar devam eden bu ihtiyacın, dengeli ve düzenli bir şekilde giderilmesi gerekir.

   Beslenme karın doyurma değildir. Daha kaliteli yaşamamıza olanak sağlayan bir yaratılış gereğidir. Kendimizi ve vücudumuzu seviyorsak iyi bakmalı ve gereğinden fazla yememeliyiz. Her insanın gündelik enerji ihtiyacı farklıdır. Bu yüzden alması gereken besin ve enerji miktarı da farklılık gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken aldığımız besin ve enerji değerinin yaktığımızdan fazla olmamasıdır. Yediğimiz besinlerin kalori değerleri kilo almamıza neden olur. 

   Bunların dışında teknolojinin gelişmesiyle hayatımız daha pratikleşmiş ve daha az hareket eder hale gelmiş bulunmaktayız. Gün içerisinde hem yüksek kalorili yiyecekler tüketip hem de hareketsiz kalmak kilo almamıza yol açar. Bunun ileri derecesi obezitedir. Obezite, fast food ve yağlı yiyecekler tüketip, hareketsiz bir yaşam sürenler için neredeyse kaçınılmazdır. 

OBEZİTE HASTALIĞI NELERE YOL AÇAR?

   Obezite olan kişiler başka hastalıklara da sahip olurlar. Bilindiği üzere aşırı kilolar pek çok hastalığı getirir. Şeker hastalığından ( diyabet ), kalp rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa davetiye çıkarır. Günümüzde obezite her yaş grubu insanda görülmektedir. Cinsiyet ayrımı yapmayan bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanmak kolay olduğu gibi kurtulmak zordur. Uuzn süreli tedavi ve dirayet gerektirir. Ayrıca vücut dengesiz bir biçimde yağ depoladığı için, vücudun çeşitli bölgelerinde de dengesiz kilo alımları görülür. Vücuda anormal bir görünüm verir ve bir çok obezite hastası kişi evden çıkamayacak kadar kilo almaktadır.

OBEZİTE İLE NASIL MÜCADELE EDİLİR?

   Öncelikle sporu hayatımızda önemli bir yerde tutmalıyız. Spor lüks değil bir ihtiyaçtır ve ileride spor yapmamanın verdiği pişmanlıklar oluşur. Obezite ile mücadele ederken çeşitli diyetler uygulanır. Ancak bu diyetler tek başına yeterli değildir. Spor muhakkak şarttır. Ayrıca bol miktarda su tüketmek gerekir. Su hem vücudumuzu toksinlerden arındırır hem de böbreklerimizi rahatlatır. Özellikle sabahları aç karına maydonoz suyu tüketmek kilo vermek açısından oldukça etkilidir. Maydonozu birkaç saat sıcak suda bekletip içmek gerekir. Bunlar yapıldığında obezite tehdit olmaktan çıkar. 

   Fakat obeziteye yakalanan kişiler için bu yöntemler tek başına yetmeyebilir. Doktor kontrolünde bir diyet uygulanır. Herkesin metabolizması farklı çalıştığı için her hastaya aynı diyet uygulanmaz. Ayrıca egzersiz tedavisi vardır. Diyet ile birlikte sürdürülür ve kişiye bu alışkanlıklar kazandırılmaya çalışılır. İleri boyuttaki obezite hastaları için bu süreç devam ederken cerrahi yöntemler de uygulanabilir. Bu yöntem ile biriken yağlar alınır. Böylelikle diyet ve egzersiz sayesinde verilen kilolardan kalan sarkan deride vücuttan alınmış olur. Ameliyat sonrası kişi diyet ve egzersize devam eder. Böylelikle kişinin tedavisi sağlanır. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor