Teknoloji

anasayfa Teknoloji Teknolojide Robotlara 3 yılda 218.5 milyar dolar harcanacak!

Teknolojide Robotlara 3 yılda 218.5 milyar dolar harcanacak!

24 Kasım 2018, Cumartesi 11:56 / Son Güncelleme : 24 Kasım 2018, Cumartesi 11:56
Teknolojide Robotlara 3 yılda 218.5 milyar dolar harcanacak!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

2021 yılında robotiğe ve drone teknolojisine yapılan yatırımlar 218.5 milyar dolara ulaşacak! Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık kuruluşu KPMG’nin 6 yıldır faaliyetlerini sürdürdüğü ‘Yıkıcı Teknolojilerin Değişen Yüzü Araştırması’na Katılan küresel teknoloji liderleri katılım sayısı bu yıl 750'yi aşmış durumda.

Önümüzdeki üç yıl içerisinde, şirketlerin dijital dönüşümünü sağlayacak olan anahtar teknolojiler incelendi ve yıkıcı teknolojileri değerlendiren katılımcıların yüzde 17’si nesnelerin interneti, yüzde 13’ü yapay zeka ve yüzde 10’u ise robotik yanıtını verdi.

KPMG Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Sektör Lideri Serkan Ercin, bu konuyla ilgili şunları söyledi: ''Nesnelerin interneti veri açısından oldukça büyük ve gelişimini hızlı bir şekilde sürdürüyor. Bağlantılı cihazlar, yeni iş modellerinin oluşturulmasını sağlayan akıllı sistemler haline geliyor. Dünya genelinde nesnelerin internetine yönelik harcamaların 2021 yılına kadar 1.1 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor" dedi.

Geçtiğimiz birkaç yıldan bu yana nesnelerin internetinin fiziksel dünyayı dijitalleştirerek deneysel aşamadan katma değer sağlayan bir konuma geçtiğini belirten Ercin, "Nesnelerin interneti, daha fazla görünürlük, şeffaflık ve verimlilik sağlayarak tedarik kanadını optimize ediyor. Aynı zamanda talep kanadında da, veriden yola çıkarak artan müşteri beklentilerini karşılıyor. Nesnelerin internetinin, birçok şirket için ürün satışından hizmet sunumuna ciddi bir değişimi beraberinde getirmesi bekleniyor. Fakat sensörler tarafından toplanan veri çerçevesinde şirketlerin siber güvenlik ve veri gizliliğini sağlamak konusunda hazırlıklı olmaları gerekiyor" diye konuştu.

YAPAY ZEKA YATIRIMLARININ ARTACAĞI BELİRLENDİ!

Araştırmalar yapıldı, bilişsel ve yapay zeka sistemlerine yapılacak olan yatırımların dünya genelindeki dolar oranı 2021 yılına kadar 52.2 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Özellikle ABD ve Çin'deki büyük teknoloji oyuncuları arasında, Ar-Ge, birleşme ve satınalma alanlarında büyük yatırımlar öngörüldüğü belirlendi.

Serkan Ercin yapay zeka yatırımları hakkında şunları söyledi:
''"Yapay zeka, bilişsel programlama ve makine öğrenimi uygulamaları dünya genelinde yaygınlaşmaya devam edecek. Örneğin, Amazon ve Alibaba'nın e-ticaret platformları yapay zeka inovasyonu konusunda dijitalleşmeye öncülük eden çok başarılı örnekler. Bu şirketler halihazırda, dinamik fiyatlandırma, personel planlaması, satışları artırmak, müşteri bağlılığı oluşturmak ve ürün ile hizmet inovasyonu sağlamak için makine öğrenimi kullanımı gibi algoritmaların sunduğu avantajlardan faydalanıyor." dedi.

ÇALIŞANLARIN YERİNİ ALACAK!

Hizmet robotlarına talepler arttı. Bununla birlikte önemli bir dönüşüm başlamış oldu. Robotlar insanlar için tehlikeli olan işlerde çalışıyor ve sensörlerle uyarı vererek tehlikeleri önlüyorlar.

Çoğu insan bu sistemden dolayı işsiz kalacak!
Nesnelerin interneti ile birlikte başlayan robotik inovasyonu 'uzaktan ameliyat' gibi yeni uygulamalar geliştirecek. Talepteki artış ve işlevsellikteki gelişmeler sonucunda, robotik ürün ve hizmetleri için önümüzdeki on yıl içerisinde milyonların hayatını etkileyecek küresel bir kitle piyasası ortaya çıkması bekleniyor.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor