Yerel

anasayfa Yerel Gaziantep'te uyuz alarmı!

Gaziantep'te uyuz alarmı!

14 Mart 2018, Çarşamba 15:02 / Son Güncelleme : 14 Mart 2018, Çarşamba 15:02
Gaziantep'te uyuz alarmı!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Gaziantep'te yaklaşık 40 kişiye uyuz mikrobu bulaştığı tespit edildi.

Uzman doktorlar ve ambulanslarla bugün mahalleye giren sağlık ekipleri, hastalığın aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 40 kişiye bulaştığını belirleyip çalışmalara başladı.

Yapılan incelemeye katılan Halk Sağlığı İşleri Başkan Yardımcısı Uzman Doktor Yemliha Aksoy, mikrop kapan vatandaşların hastaneye davet edildiğini bildirdi. 

 Uzman Doktor Yemliha Aksoy:

"Yaklaşık 40 vatandaşta kaşıntı şikayeti olduğu ve bunu çevresindekilere de bulaştırdığına yönelik bir şikayet geldi. Hasta olan vatandaşlarımızı dermatolog arkadaşlarımız muayene etti ve halk arasında 'uyuz' olarak tabir edilen, bizim de Scabieis olarak adlandırdığımız bir hastalık olduğunu tespit ettik. Bu hastalığın tedavi süreci için de özellikle hijyenik duruma dikkat etmek gerekiyor. Elbiselerin, çarşafların, ayakkabıların kaynatılması gerekiyor. Muhtemelen bu önerilere çok dikkat edilmemiş gözüküyor. Bir ailede başlamış diğer ailelere de bulaşmış. Hastalarımızı öncelikle hastalıkla ilgili bilgilendireceğiz ve daha sonrasında da hijyenik kurallara nasıl uyulur konusunda bilgilendirme yapacağız. Bugün hastalarımızı hastaneye davet edeceğiz."

Hastalardan ismi öğrenilemeyen bir çocuk, vücudunda kaşıntıya bağlı yaraların çokluğu nedeniyle hastanede tedaviye alındığı bildirildi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor