Yerel

anasayfa Yerel Lise öğrencisine “etik değil” diye ambulans çağırmadılar

Lise öğrencisine “etik değil” diye ambulans çağırmadılar

05 Aralık 2018, Çarşamba 11:46 / Son Güncelleme : 05 Aralık 2018, Çarşamba 11:46
Lise öğrencisine “etik değil” diye ambulans çağırmadılar
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bursa'da bir sağlık lisesindeki öğrenci, teneffüste parmağı sıraya sıkışarak yaralandı. Okul idaresi etik olmayacağı gerekçesiyle okula ambulans çağırmadı. Saatler sonra parmağının kırıldığı belirlenen öğrenci ameliyata alındı.

Bursa'nın Yenişehir ilçesindeki Yenişehir Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sağlık bölümü öğrencisi olan Berkay Künen, teneffüs arasında parmağını sıraya sıkıştırarak yaralandı. Yaslandığı sıranın kırık olması sebebiyle sırayla birlikte yere düşen Künen, parmağını sıraya sıkıştırarak yaralandı. Künen'e öğretmeni buz kompleksi yaptı. 14 yaşındaki öğrencinin parmağında önemli bir problem olmadığını söyleyen okul idaresi ambulans çağırmanın etik olmayacağını söyledi. Saatler sonra parmağında kırık olduğu belirlenen öğrenci ameliyata alındı. Okul idaresi ve nöbetçi öğretmenler hakkında inceleme başlatıldı.

Berkay Künen'in yakınını telefonla arayan öğretmen, hala Mesude Künen'e “Küçük bir kaza yaşandı, korkulacak bir şey yok, buzla müdahale ettik öğrencinizle ilgilenin” dedi. Bunun üzerine Mesude Künen, okula gelmesinin bir saati bulabileceğini ve Berkay Künen'i hastaneye kendi imkanlarıyla ulaştırmalarını ya da 112 ekiplerine haber vermelerini istedi. Öğretmen bunun etik olmayan davranış olacağını belirterek halanın isteklerini yerine getirmedi. Bir saat sonra yakınları tarafından 112 eşliğinde İznik Devlet Hastanesi'ne götürülen Berkay Künen'in serçe parmağının kırık olduğu ortaya çıktı.

Yaşadığı durumu "Sıraya dayanıyordum. Kırık olan sıra ile birlikte düştüm. O sırada parmağıma sıra çarptı. Öğretmeni çağırdım buz tuttuk. Daha sonra da halam Mesude Künen’i aradık" şeklinde ifade eden Künen, kırık olan serçe parmağından ameliyat edildi.

Öğrencinin halası Mesude Künen, yaşananların hiçbir şekilde etik olmadığını savunarak, "Ya başka bir şey olsaydı. Travma geçirseydi, kanamalı bir şey olsaydı ne olacaktı. Bana etikten bahsediyorlar. Onların yaptığı etik mi? Bu durumdan kesinlikle şikayetçi olmayı düşünüyorum. Parmağının sakat kalma durumu var. Sıralar zaten kırıkmış, kırık sıralarda okuyorlar. Bu olayın ardından ise bugün o sıraları tamir etmeye başlamışlar. Üstüne sağlık okulunda böyle bir olay nasıl olur ve müdahale etmezler aklım almıyor" dedi.

Olayın ardından harekete geçen Yenişehir Kaymakamlığı, olayda ihmal olup olmadığını öğrenmek için inceleme başlattı. Öğrenci yakınlarıyla yaşanan etik değil tartışmasının incelendiği, okul idaresinin konuyla ilgili ihmalinin olup olmadığı görevlendirilen müfettişlerin vereceği rapor doğrultusunda ortaya çıkacağı ve rapora göre idari ceza verileceği bildirildi.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor