Yerel

anasayfa Yerel Asi Nehri'nde sümbül istilası

Asi Nehri'nde sümbül istilası

08 Aralık 2018, Cumartesi 14:00 / Son Güncelleme : 08 Aralık 2018, Cumartesi 14:00
Asi Nehri'nde sümbül istilası
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Asi Nehri'nde köprü ayaklarına takılan su sümbülleri, belediye ekiplerince temizlenmeye başlandı.

Asi Nehri'ni kaplayarak köprü ayaklarına takılan su sümbülleri, belediye ekipleri tarafından temizlenmeye başlandı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bayram Öksüz, su sümbülleri yüzünden nehirde kötü koku oluştuğuna dikkat çekerek temizleme çalışmalarına Tarım Bakanlığı, Devlet Su İşleri ve Çevre Bakanlığı'nın da destek vermesini istedi.

Lübnan'dan başlayıp Suriye sınırını aşarak Türkiye'ye ulaşan ve adını ters akmasından alan Asi Nehri, son günlerde sümbüllerle kaplanmasıyla gündeme geldi. Antakya yakasında köprü direklerine takılan su sümbülleri büyükşehir belediyesi personelleri tarafından temizlenmeye başlandı.

Çalışmaları takip eden Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bayram Öksüz, 3 hafta süren yağışlı hava nedeniyle sürdüremedikleri çalışmalara yeniden başladıklarını iletti.

Başkan Öksüz, “Yaklaşık 5 aydır bu çalışmaları sürdürüyoruz. Yağmurdan dolayı üç hafta çalışamadık, 3 hafta içerisinde çok birikmiş su sümbülleri. Bugün yağmur olmadığı için ekiplerimiz yeniden tekne marifetiyle müdahale ediyorlar. Burada birikmiş olan su sümbüllerinin tamamını temizleyene kadar çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Su sümbüllerinin beraberinde kötü koku ve görünümün meydana geldiğini ifade eden Başkan Öksüz, Tarım Bakanlığı, Devlet Su İşleri ve Çevre Bakanlığı'nın da destek vermesini istedi.

Öksüz, “Biliyorsunuz, su sümbülleri çok hızlı çoğalan ve yayılan su bitkisi aynı zamanda su canavarı olarak da biliniyor. Su ekosistemi ve tarımsal yapı açısından oldukça zararlı olduğu bilinen bir bitki türü. Zaman içerisinde burada biriktiğinde, hem çürümeden kaynaklı hem de üzerinde topladığı kirlilikten kaynaklı çevre ve halk sağlığı oldukça rahatsız edici, kent konforu açısından, yaşam konforu açısından rahatsız edici bir durum yaşatıyor. Hem üzerinde topladığı sizinde gördüğünüz biriktirdiği kirlilikten dolayı hem de sivrisinek ve diğer haşerelerin üremesine uygun ortam oluşturduğu, hem de kokuya sebep olduğu için. Bu nedenle buradaki görev yetki sorumluluk özellikle tarım bakanlığı, devlet su işleri ve çevre bakanlığında olmasına rağmen biz Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, çevre hassasiyeti dolayısıyla, kent temizliği ve halk sağlığına verdiğimiz önemden dolayı 5 aydır bu çalışmanın fiilen içerisindeyiz, aralıksız sürdürüyoruz. Halen de sürdürmeye devam edeceğiz ama bizim çabamız yeterli olmuyor gördüğünüz gibi, çok yoğun geliyor çünkü. Afrin’den ve Suriye’den bu tarafa gelen bir bitki türü. Bununla ilgili etkin, ekonomik ve sürdürülebilir mücadele yönteminin mutlaka az önce saydığım kurumlar tarafından geliştirilmesi ve uygulamaya koyulması gerekiyor. Bunun için koordinasyon şart, valilik koordinasyonunda ilgili bakanlıkların da desteğiyle bizimde içinde bulunacağımız bir organizasyonla bu işin üstesinden gelebileceğimizi düşünüyoruz. Mutlaka bu bakanlıkların, bu kurumların sorumluluk alıp işe dahil olması lazım” açıklamalarında bulundu.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor