Yerel

anasayfa Yerel Doğum yapan kadına ulaşmak için karla 5 saat mücadele ettiler

Doğum yapan kadına ulaşmak için karla 5 saat mücadele ettiler

14 Aralık 2018, Cuma 13:51 / Son Güncelleme : 14 Aralık 2018, Cuma 13:51
Doğum yapan kadına ulaşmak için karla 5 saat mücadele ettiler
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Hakkari'nin İran sınırındaki Çobanpınar köyünde doğum yaptıksan sonra sancıları sonlanmayan Hülya Şen'e (27) karla mücadele ve sağlık ekipleri yardım etti. Köye ulaşmaları 5 saati bulan sağlık ekipleri, Şen'i bebeğiyle beraber Yüksekova Devlet Hastanesi'ne yetiştirdi. Kız bebeğe, 2 sağlık görevlisinin adı verildi.

Yüksekova ilçesine 50 kilometre uzaklıktaki Çobanpınar köyünde yaşayan Hülya Şen, üçüncü çocuğuna hamileyken aniden doğum sancısı çekmeye başladı. Şen'in yakınları köydeki karakolu arayarak 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve İl Özel İdaresi'ne bağlı karla mücadele ekiplerine haber verilmesi için yardım istedi. Jandarmanın haber vermesiyle karla mücadele ve sağlık ekipleri yola çıktı.

Kar ve tipi kalınlığının 40 santimetreyi bulduğu köy yolunu açmak için ekipler tarafından çalışma başlatıldı. Yolda kara saplanan ambulansın lastiklerine hemşirelerin de yardımıyla zincir bağlandı. Ekipler, 5 saatlik mücadelenin ardından köye ulaştı. Köydeki kadınların yardımıyla doğum yapan Hülya Şen'e sağlık ekipleri ilk müdahalede bulundu. Şen, sancılarının dinmemesi üzerine Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Şen'in bebeğine yardıma gelen sağlık çalışanları Emine ve Gülay'ın isimleri verildi.

Baba Resul Şen, İran sınırında bulunan köylerinin yolunun kar ve tipi nedeniyle kapalı olduğunu, karla mücadele ekiplerinin yolu açmasıyla eşi ve yeni dünyaya gelen bebeğinin hastaneye ulaştırıldığını söyledi. Şen, "Köyde telefon şebekeleri çekmiyor. Eşimin sancıları artıp, rahatsız olunca karakola haber vererek, sağlık ekipleri ve karla mücadele ekiplerine haber verilmesini istedik. Karakol komutanı, 112 ve karla mücadele ekiplerine durumu bildirmesi üzerine karla mücadele ekipleri yolu açtıktan sonra köye ambulans geldi" dedi.

Yüksekova Devlet Hastanesi'nde tedaviye alınan anne ve bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor